Cover Photo

Tire'ye özgü hediyelik ürünler


Tire'de el sanatları artık son ustaların ellerinde. Bir de Tire'nin pazarı çok meşhur. Çok çeşitli sürprizlerle karşılabilirsiniz.

Tire'ye özgü hediyelik ürünler

Yazar: Admin Yorum Sayısı: 0 Görüntülenme: 948
15.01.2018 0 Beğeni


Tire Gezisinde Ne Alırım?

Tire'de el sanatları artık son ustaların ellerinde. Nalıncıdan yorgancıya, kalaycıdan semerciye, keçeciden nalbanta bu güzelim meslekler bir bir yok olup gidiyorlar. Kalan son ustalar ise incinen yüreklerine inat, son nefeslerine kadar dükkanlarının başındalar.  

Nalıncı Cemil amca 85 yaşında. Kendisini ilk 2010 yılında ziyaret etmiştim, nalın yapıyordu. 2017 yılında tekrar gittiğimde Cemil amca aynen devam ediyordu. Yıllar evvel ninelerimizin, dedelerimizin, annelerimizin günlük yaşamlarında giymiş oldukları nalınlar şimdilerde vitrinlerde süs olarak yerini alıyor. Yolunuz Tire'ye düşerse merkezdeki tek nalıncı Cemil amcayı mutlaka ziyaret ediniz ve o el emeği göz nuru yaptığı nalınlardan ihtiyacınız yoksa da mutlaka alınız, eşinize dostunuza hediye edersiniz. 

Tire'nin pazarı çok meşhur. Türkiye'nin en büyük açık pazarı ünvanına sahip. Neler yok ki... Her türlü sebze meyveden tutun, çeşitli tekstil ürünleri ve türlü türlü hediyelikler. Çok çeşitli sürprizlerle karşılabilirsiniz. Hayriye teyzeyle el emeği göz nuru ürünlerini sergilerken karşılaştım. "Evlat, gel yanıma beni de fotoğraf çekiver, bak neler yapıyorum incelersin" seslenişiyle oturduk koyu bir sohbete. Bizim insanımızın özünde beceri var. Hele ki eski toprak diye tabir ettiğimiz yaşlılarımız çok çalışkanlar. Tire pazarına gittiğinizde Hayriye teyzenin yaptığı filelerden, yorganlardan ve çeşitli nevresimlerden mutlaka alın derim. Tire pazarı çok büyük olduğu için durduğu yeri tam tarif edemeyebilirim. Fakat bana mail atabilirsiniz, direkt kendisine yönlendireceğim sizi. 

Tire denilince keçe ve keçecilik ilk akla gelen mesleklerden biridir. Yıllar boyu zor şartlarda süregelen keçecilik mesleği, günümüzde yerini modern keçeciliğe bırakmış. Bilinenlerin aksine sıradışı ürünler yapılmaya başlanmış. Masa örtüsü, kıyafet ve sıkı durun gelinlik. Evet yanlış duymadınız gelinlik... Öyle güzel ürünler var ki Tire'ye gittiğinizde almadan dönemeyeceksiniz. Keçenin yapımını izlemek, detaylı bilgi almak ve o güzel ürünlerden satın almak için merkezdeki Arif ustanın dükkanına mutlaka uğramalısınız. 


Yazı ve Fotoğraflar
Onur Horzum


 

 

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?