Cover Photo

Baba yadigarı dükkanda 74 yıldır ayakkabı tamir ediyor


Kayseri'Bünyan ilçesinde yaşayan Mustafa Serim, 7 yaşında çıraklıkla başladığı mesleğini yaşına rağmen hala sürdürüyor

Baba yadigarı dükkanda 74 yıldır ayakkabı tamir ediyor

Yazar: Admin Yorum Sayısı: 0 Görüntülenme:
26.04.2020 0 Beğeni

 

Topal Anastos'tan Mustafa Serim'e Bir Asır Köşkerlik
Kayseri'nin Bünyan ilçesinde yaşayan Mustafa Serim (81) baba yadigarı dükkanında hiç durmadan 74 yıldır ayakkabı tamir ediyor. 


VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINKendi ifadesiyle ''Benim adım Mustafa Serim. 1939 doğumluyum. 7 yaşında iken babamın yanında çırak olarak bu mesleğe adım attım. Dedem Çanakkale'de şehit olmuş. Babam da köşkerliği Topal Anastos lakaplı Ermeni asıllı bir ustadan öğrenmiş. O dönem ki zanaatkarların çoğu Ermeni imiş. Babam bu mesleği öğrendikten sonra bana da öğretti. Babamın işleri çoktu ve tek başınaydı. Okul da dükkanımızın karşısındaydı. Hem okulumu okudum hem de babama yardım ettim. Çok şükür yaşamımı bu sanatla geçirdim. 3 çocuğum var. Burdan kazandığım parayla hepsini okuttum. İki oğlum öğretmen oldu. Allah'a ne kadar şükretsem az''

Çalışmasam Hasta Olurum
Mustafa amca, 2016 yılında Bünyan ilçesinde ''Yılın Ahisi'' seçilmiş. İşini severek yaptığını belirterek ''Bir gün bile dükkanımı kilitlemedim. Elimden çekiç düşmez. Sabah erken saatte gelir, dükkanı açar işimin başında olurum. Bugüne kadar binlerce kişinin ayakkabısını tamir ettim. Elimden her iş gelir. İşimi severek yapıyorum, bu mesleği ölünceye kadar devam ettirme niyetim var. Çok şükür huzurluyum. Evde kalırsam bunalırım, çalışmasam hasta olurum'' diyerek sözlerini tamamladı. 


           Haber - Fotoğraf - Video
                   Onur Horzum
 

 

 

 

 

 

 

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?