Urfa'da lezzet ve sıra gecesi

Yazar: Admin Yorum Sayısı: 0 Görüntülenme: 966
12.12.2017 0 BeğeniŞanlıurfa Restoranları - Şanlıurfa'da Ne Yenir?

Şanlıurfa'nın yöresel yemeklerini tatmak için çok güzel bir mekana gittim. Balıklıgöl'e 5 dk yürüyüş mesafesindeki Manici Restaurant, yemeğe farklı bir keyif katacak mükemmel dekorasyonuyla dikkat çekiyor. Tesisin işletmecisi Mehmet Bey'le yemekler hazırlanıncaya kadar güzel bir sohbet gerçekleştirdik.

Konu yemek olunca mutfak ekibi başrol oynuyor tabi. Salata ve mezeler Halep usulü. Lübnan mutfağı kullanılıyor. Lübnan mutfağının ahçısı Halepli. 4 yıldır burada çalışıyor. Urfa kebaplarını ise Urfalı usta yapıyor.

Menü çok zengin ve masa bir hayli kalabalık oldu. Neler yok ki... Urfa kebab, içli köfte ve et tabağından oluşan nefis menü ana yemekler. Mezeler de öyle bilinen çeşitler değil, tatları çok farklı, çok güzel. Bu lezzetleri anlatarak tadına varılmaz diyorum. Urfa'ya yolunuz düşerse size fikir verebilecek yemekleri aktarmaya çalıştım. En iyisi siz gelin yerinde tadın.

Fettuş Salata
Önceden Halepten getirilen kıtırlar kullanılırmış. Çok güzel bir tat olduğunu söylüyorlar. Fakat şu anda Halepten birşey getirme ihtimali olmadığı için Urfa'da lavaş ekmeği denilen ekmeler, kıtır şeklinde doğranıp yağda kızartıldıktan sonra kullanılıyor. İçinde peynir, ekmek kıtırları, zeytin, salatalık, domates ve bir kaç çeşit Halep baharatı var. Çok güzel ve farklı bir salata. Daha doğrusu alışılagelmişin dışındabir salata.

Mezeler
Keşke, muhammara, humus, kremtun, patlıcanlı salata, zeytin salatası

Muhammara
40 çeşit baharat kullanılıyor.

Humus
Tahin, susamlı galeta unu

Kremtun
Yoğurt, yumurta akı ve ustanın içine katmış olduğu hafif bir baharattan oluşuyor.

Patlıcanlı Salata
Patlıcan ve domatesten oluşuyor.

Ara Sıcaklar
Ağzı yumuk ve zemzek, Urfa yöresine ait ara sıcaklardır.

Zemzek
Hamur açılır. İçine karışımı olan kıyma, pul biber, birkaç çeşit baharat vbe ince kıyım ceviz konur. Bunlar doldurulduktan sonra ağzı kapatılır. Çay tabağıyla kesilir şekil verilir.

Ağzı Yumuk
Hamur açılır içine zemzekteki iç konulur. Baharatı biraz fazladır. Ağzı kapatılır ve ağzı yumulur. Zemzek ve ağzı yumuk yağda kızartılarak servis ediliyor. Urfa'nın ev yemeklerinde mutlaka parça et var.

Dip Not
Vejeteryan misafirler tabiri caizse Urfa'da aç kalabilir.

 


Manici Restaurant
0 414 215 99 11

 

Yazı ve Fotoğraflar
Onur Horzum


 

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?