Sonbaharda Gezilecek Yerler Yedigöller

Yazar: Admin Kategori: Doğa Yorum Sayısı: 0
23.09.2019 Görüntüleme
SONBAHARIN EN GÜZELİNDE RENKLERİN BÜYÜSÜNE KAPILIYOR İNSAN


Türkiye'de hatta dünya üzerinde sonbaharın en güzel yansıdığı bir doğa harikasıdır Yedigöller. Yeşil, sarı ve kızıl tonlarının harmanlandığı bu renk cümbüşüne canlı şahit olabilmek müthiş bir haz verir. Hemen hemen bilmeyen duymayan yoktur bu cennet köşeyi. Peki Yedigöller'i oluşturan göller hangileri, Yedigöller nerede, Yedigöller'e nasıl gidilir bunlardan bahsedelim..

Yedigöller Nerede
Yedigöller Bolu ili sınırları içerisinde yer alıyor. Bolu'nun 42 km kuzeyinde, Düzce'nin 93 km doğusunda, Zonguldak'ın 111 km güneyinde, Karabük'ün ise 133 km güneybatısında bulunuyor. 

Yedigöller'e Nasıl Gidilir?
Bolu merkezden ve Bolu'nun Yeniaçağa ilçesi üzerinden Yedigöller'e ulaşım mevcut. Fakat kış aylarında özellikle Ocak-Şubat döneminde Bolu-Yedigöller güzergahı karla kaplı olduğundan ulaşım Yeniçağa - Mengen - Yazıcık veya Devrek - Yazıcık üzerinden sağlanıyor. Kış döneminde Yedigöller'e gitmeden önce yol hakkında bilgi almalısınız. 

Büyükgöl
Yedigöller'in arasında en büyük olanı Büyükgöl. Bu göl canlı alabalık yetiştirilmesi için damızlık olarak kullanılmakta. 

Deringöl
Büyükgöl ile birbirine bağlı olan Deringöl'ün yaklaşık 20 metrelik akan bölümü vardır.

Nazlıgöl
Bu gölün ilginç bir özelliği dibinden çıkan su ile bir şelale oluşturması. Aynı zamanda ''şelale gölü'' olarak da biliniyor.

Seringöl
1800 mbüyüklüğündeki göl bir heyelan sonucu oluşmuş.

Sazlıgöl
6000 m genişliğe sahip olan gölün tamamı sazlıklardan oluşuyor.

Küçükgöl
Diğer ismiyle Kurugöl olarak da adlandırılan bu göl 150 mbir alana sahip olup, yağışların artmasıyla Nazlıgöl'ün taşarak beslemesi sonucu su seviyesi oluşuyor. Yılın bazı dönemlerinde kuruluk hakim. 

İncegöl
1000 m2 genişliğe sahip olan göl, ince ve uzun yapısından dolayı bu ismi almış.


Yedigöller Milli Parkı
1965 yılında korumaya alınarak milli park ilan edilen havza 1642 hektar büyüklüğünde. İçerisinde çok sayıda bitki ve karışık türden doğal ormanlar yer alıyor. Kuzeyden güneye doğru alçalarak devam eden bölgede en yüksek yer 1488 metre ile Eğrikiriş tepesi ve en alçak yer ise 465 metre ile Kirazçatı'dır. Yine kuzayden güneye doğru sıralanmış şekilde yer alan birbiriyle yer altından bağlı 7 göl bu muhteşem doğayı renkli ve canlı tutmayı başarmış. 

Yedigöller Milli Parkı alanı içerisinde 100'den fazla kuş türünün yaşadığı tespit edilmekle birlikte yaban hayatı da oldukça aktif şekilde devam etmekte. Milli park çevresinde ayı, kurt, tilki, domuz, geyik, karaca, sincap, sansar, keklik, tavşan, yabani ördek ve yabani güvercinler hayatlarını sürdürüyorlar. 


Seyir Terasından Muhteşem Doğayı İzleyin
Hem 7 gölü bir arada hem de Yedigöller Milli Parkı'nı gözlemleyebileceğiniz Kapankaya Tepesi'ne mutlaka çıkın. Manzara fotoğrafı çekmek için en ideal yer. Ayrıca bu güzergah üzerinde Yedigöller'in meşhur anıt ağacını, geyik üretim istasyonunu, çeşitli şelale ve dilek çeşmesini görebilirsiniz. 

YEDİGÖLLER KONAKLAMA KAMP - OTEL - BUNGALOV

 

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN