Kışın gidilecek yerler; UZUNGÖL / TRABZON

Yazar: Admin Kategori: Doğa Yorum Sayısı: 0
22.11.2018 637 Görüntüleme


Kış Tatili - Uzungöl Turları

Doğu Karadeniz'in eşsiz doğasındaki turistik duraklarından birisi de Uzungöl. Etrafı çam ormanlarıyla kaplı vadi içerisindeki gölü her yıl çok sayıda yerli yabancı turist ziyaret ediyor. Kış aylarında beyaza bürünen Uzungöl'ün göz kamaştırıcı güzelliğine şahitlik etmek ister misiniz?

     Uzungöl'de Gezilecek Yerler & Yapılacak Şeyler

   - Uzungöl'de gezi listenize merkezden başlayarak ilk önce Uzungöl Cami'sini ziyaret edin.

   - Yaz aylarında Uzungöl'e geldiyseniz her gün düzenlenen doğa yürüyüşlerine katılarak Uzungöl çevresinin zengin doğasını keşfe çıkabilirsiniz. 

   - ATV veya jiplerle yapılan safari turlarına katılabilirsiniz.

   - Rüzgar durumu uygun olursa profesyonellerle birlikte yapmak koşuluyla yamaç paraşütü aktivitesini seçerek Uzungöl'ü kuşbakışı izleyebilirsiniz. 

   - Uzungöl'de gezilecek yerler ve yapılacaklar listenize yayla gezilerini de ekleyebilirsiniz. Uzungöl'e en yakın yaylalar olan Demirkapı (Haldizen) ve Yaylaönü yaylası ziyaret edilebilir. 


   - Ayrıca kuş gözlem ve botanik turları da alternatifler arasında. 


 

Uzungöl'de Ne Yenir? Uzungöl Restoranları
Günübirlik veya konaklamalı olarak bölgeye gelen tatilcileri Uzungöl restoranları çok çeşitli güzel menüleri ile ağırlıyor. Göl kıyısındaki tesisler yaz kış açık. Geziye kahvaltıyla başlanacak olursa yöreye özgü nefis tereyağı, peynir, mısır ekmeği ve çay eşliğinde göl manzaralı muhteşem bir kahvaltı yapabilirsiniz. Tabi ki kahvaltının efsanesi kuymak olacaktır. Ayrıca mısır ekmeğinden söz etmek istiyorum. Doğu Karadeniz'de mısırın önemi büyüktür ve sofralara daima farklı şekilde girer. Kahvaltıda veya akşam yemeklerinde masaların önemli aktörleridir. 

Haldizen deresinden tutulan kırmızı benekli alabalığın şahane ızgarasını veya tereyağda pişirmesini yapıyorlar. Ayrıca Karadeniz efsanesi hamsi burada da baştacı. Hamsili pilav, hamsi köftesi, hamsi dolması, hamsi kuşu, hamsi tava ve buğulaması gibi çok çeşitli yemekleri yapılıyor.

Trabzon usulü güveçte et yemekleri ve yine güveçte kuru fasulye dikkat çeken alternatifler. Karalahana çorbası, tomara kızartması, pazılı kaygana, guliya, gongoş dolması, fasulye turşusu kavurması, golia, Trabzon pidesi ve vejeteryanlar için sarambula Trabzon'un meşhur yemekleri arasında. 

Tatlılarda ise Hamsiköy sütlacı, pepeçura, laz böreği, kukuca, ve hurmalı tart ön plana çıkıyor. 
Uzungöl'de Nerede Kalınır? Uzungöl'de Konaklama
Uzungöl'de konaklama seçenekleri oldukça fazla. Göl çevresine kurulmuş bungalow evler, apart daireler, motel, otel ve pansiyoların yanı sıra Uzungöl'ün bağlı olduğu Çaykara ilçesinde ve civar köylerde de konaklama bulabilmeniz mümkün. Sonbahar ve kış dönemi daha uygun olan fiyatlar, ilkbahar ve yaz döneminde iki katına kadar çıkabilmektedir. Uzungöl'e Nasıl Gidilir?
Buraya en yakın havaalanı Trabzon. Uçak yolculuğunu tercih edenler Trabzon Havalimanı varışlı biletlerini almalılar. Havalimanı içerisindeki rent a car firmalarından araç kiralama seçeneğiniz var. Otobüsle gelecek olanların ise Trabzon ve Rize otobüs terminallerinden vasıta bulabilmesi mümkün. 

              


 

         Trabzon Havalimanı - Uzungöl 89 km
         Rize - Uzungöl 70 km
         Trabzon Merkez - Uzungöl 99 km

 

Uzungöl'ü daha iyi tanımak ve konforlu bir şekilde gezmek için Trabzon veya Rize'de bulunan profesyonel turizm firmalarının Uzungöl turlarına katılabilirsiniz.
Yazı ve Fotoğraflar
Onur Horzum 

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN