Birgi Gezilecek Yerler

Yazar: Admin Yorum Sayısı: 0 Görüntülenme: 808
03.04.2017 0 Beğeni

TARİHİN DERİN İZLERİNİ SAKİNLİĞİYLE ANLATAN KASABA

Ege'de yakın yerlere tarihsel mirasın ağırlıklı olduğu bir yere yolculuk yapmak istedim. Hani bir tabir vardır ya doğduğum ve doyduğum yer diye. İşte bu seferki yolculuğum biraz buna benziyor. Tek farkı, benim değil babamın doğduğu yere yakın olması. Olsun ne farkeder gönülden babaya bağlı değil miyiz? Erkenden yola çıktım, İzmir'den yaklaşık 1,5- 2 saat süren bir yolculukla tarihi kasabaya ulaşılıyor. Zamana inat direnen ve direnemeyen konaklarıyla, Osmanlı dönemine ait buram buram tarih kokan sokaklarıyla, ünlü alimleri ve saygı değer insanların yaşadığı sakin şehir Birgi'yle tanışma vakti...

Birgi tarihi ne kadar kaliteliyse Birgi'nin insanları da bir o kadar güzel. Şiveleri, giydikleri şalvarları ve cana yakın davranışları Birgi'ye gelenlerin bu tarihi ortama hemen kaynaşmasını sağlıyor. Birgi gezisi sırasında yerel halkla çok sıcak diyaloglar kurulur. Belde içerisinde karşınıza mutlaka çıkacak olan Sarıyar deresi, Yukarı ve Aşağı Birgi olarak kasabayı ikiye ayırır. Çevresindeki kır lokantaları Birgi'ye gelen misafirlerin soluklandığı bir adres. Kasaba meydanındaki kahveler, güzel sanat öğrencilerinin yaptıkları resim süslemeleriyle adeta bir sanat merkezi görünümünde. Evlerinin önünde yörede yetişen dünyanın en güzel incir ve patateslerini satan köylülere Çakırağa Konağı adresi sormak için yaklaştığınızda, sorunuzun ne olacağını tahmin ettiklerinden giriş çıkış saatlerine kadar detaylı bir "Çakırağa Konağı tarifi" alırsınız.   

Zaman Durmuş Sanki
Birgi’de zamana ve koşullara inat direnerek ayakta kalabilen Birgi evleri, kültür mirasımızın korunması ve sürdürülebilirliği açısından çok sevindirci. Birgi'de geçmiş tarihin buram buram kokusunu yaşayabileceğiniz bir sokak var, Cami-i Kebir Mahallesi. Osmanlı sokakları mimarisinin güzel bir örneğini sergileyen mahalle, yöreye gelen ziyaretçilerin en çok uğradıkları yerlerden birisi.

Doğaya Uygun Mimari
Birgi’deki mimarinin şekillenmesinde geleneksel kültürün yanı sıra Ege iklimi de önemli bir rol almış. Ege'nin toprak yapısında bulunan kil, Birgi mimarisinin temel malzemesini oluştururken diğer taraftan yörenin doğal taşları ve bitki örtüsünün sağladığı bol kereste ile ahşap, ustaların hünerli ellerinde işlenerek kente güzel eserler kazandırılmış.

Huzur Veren Birgi Evleri
Tavanları ve çatıları ahşapla kaplı olan Birgi evleri, yığma taş tekniğiyle yapılmış. O dönem evlerinin karakteristik özelliği olan sofaları Birgi'de de görmek mümkün. Sofaların etrafında konumlanan odaların dış dünya ile evin içi arasındaki bir sır perdesi görevini üstlenen pencere kafesleri ince bir işçiliğin ürünü. Evlerin zemin katlarında genellikle depo ve kiler gibi bölümler yer alırken, mutfak, fırın, çeşme ve tuvalet gibi gündelik yaşamda sıkça kullanılan bölümler ise evlerin bahçesine dizayn edilmiş.

Çakırağa Konağı
Birgi'de en çok ziyaret edilen yerlerden biri. 1761 yılında yapımına başlanan konağın 19.yüzyılın ilk yarısında ahşap tezyinatını tamamlandığı görülüyor. Odalardaki panoramalar dikkat çekici güzellikte. Konak üç katlı, dış sofalı, çift köşk odalı olup zemin kat duvarları taş örgü ile orta ve üst kat duvarları ise ahşap çatkı içine dolgu tekniği ile yapılmış. 1950 yılına kadar konut olarak kullanılan Çakırağa Konağı daha sonra Kültür Bakanlığı'na devredilerek 1977 yılında onarımına başlanmış. Konağın çevresindeki bazı evlerin 1983 yılna kadar kamulaştırılamayışı nedeniyle onarımı uzun zaman almış. Gerekli düzenlemelerin ardından konak, bahçesindeki şark evi ile birlikte 1995 yılında ziyarete açılmış. Birgi Çakırağa Konağı, pazartesi hariç hergün saat 08:30 - 17:30 arasında gezilebiliyor.

İmam-ı Birgivi Hazretleri
Birgivi Mehmed Efendi 16. asırda yaşamış büyük bir Türk İslam âlimi. 1522 senesinde Balıkesir'de doğmuş. Yaşamının son on yılında Birgi'deki medresede hocalık yaptığından dolayı Birgili diye tanınmıştı. İmâm-ı Birgivî hazretleri, kıymetli eserler yazmış. Halk arasında Birgi dede olarak bilinen İmam Birgivi'nin türbesi her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Birgivi Hazretleri ile ilgili bir hikaye;
Meşhur İslâm âlimlerinden İmam-ı Birgivî Hazretleri zamanın Şeyhülislâmı tarafından verilen bir fetvayı yırtmış ve fetvanın yanlış olduğunu söylemişti. Verdiği fetvanın yırtıldığını haber alan Şeyhülislâm, Birgivî Hazretlerini hesap sormak için huzuruna çağırdı. Şeyhülislâmın makamına varan Birgivî Hazretleri namaz kılmakta olan Şeyhülislâma selâm verip içeri girdi.  Şeyhülislâm namazı bitirdikten sonra:
- Namaz kılan bir kimseye selâm verilir mi? diye sordu.
İmam-ı Birgivî Hazretleri ise:
- Biliyorum namaz kılan bir kimseye selâm verilemez… Lâkin siz benim içeri girdiğimde namaz kılmıyor, içeri çok karanlık şu pencereyi nasıl büyütmeli diye düşünüyordunuz. Ben de sizi pencere ile meşgul görüp selâm verdim, dedi.

Şeyhülislâm, Birgivî Hazretlerinin kemalâtını anlamıştı. Böyle bir kâmil insanı ayağına çağırdığından dolayı özür diledi. Yemek vakti oldu. Yemek yiyeceklerdi. Şeyhülislâmın maiyeti davet edildi. Sofra hazırlandı. Herkes mükellef vaziyette kurulmuş olan sofraya oturdular. Birgivî Hazretleri ise onların yemeğine hiç iltifat etmeyerek kendi torbasından zeytin – ekmek çıkarıp yemeye başladı. Şeyhülislâm ve diğer misafirler, Birgivî Hazretlerine hazırlanan yemekten niçin yemediğini sordular.

Birgivî Hazretleri eliyle yemek yiyenlerin gözlerini yukarıdan aşağıya bir sıvazlayınca, gördüler ki kendi yemekleri, o iştahla - zevkle yedikleri yemek kokmuş leşten ibaret.  Kokmuş leşin üzerinde gezen kurtları görünce onlar da şaşırdılar nasıl bu yemeği yediklerine. Birgivî Hazretleri himmet edip tekrar normal hale avdet ettiklerinde İmam, bir de kendi ekmeğini elinin içine alıp sıktı ki, elinden süzülmüş balın damladığını gördüler. Çünkü onların yediklerine kul hakkı karıştığı için haram olmuş, Birgivi Hazretlerinin ise kendi elinin emeği olduğundan helaldi.

Birgi Camileri
Birgi'ye gelen ziyaretçilerin mutlaka ziyaret ettikleri diğer bir yer ise Birgi Ulu Cami. Aydınoğlu Mehmet Bey Camii olarak da bilinen cami 1312-1313 tarihlerinde Aydınoğlu Mehmet Bey tarafından yaptırılmış. Camide en çok dikkat çeken Türk ahşap işçiliğinin eşsiz bir örneği olan bir minber. Çivisiz geçme tekniğiyle yapılan minberin 1993 yılında kapısı çalınmış. Bulunma öyküsü ise bir hayli ilginç. Daha önce camiyi gezen bir İngiliz kadının dikkati sonucu ihbar edilerek 1995 yılında Londra'da bir müzayede evinde satışa çıkarılırken Türkiye'ye iade edilmiş. Minberin sağ tarafında yapılış tarihi ve alt kısmında ise yapan sanatkarın adı yazıyor.

İrimağzı İncirleri
Birgi'de halkın geçim kaynaklarından birisi de incir. İrimağzı bölgesinde yetiştirilen incirler dünya klasmanında ilk sıralarda yer almakta.

Birgi Restoranları, Birgi Yemekleri
Her köşe başında bir lezzet durağı var Birgi'de. Yörenin ot ile yapılan ev yemeklerini Birgi restoranlarında mutlaka denemelisiniz. Ödemiş'in meşhur lezzetli patatesleri Birgi yöresinde de yetişmekte. Bir yörede sofraların ana yemeğini belirleyen faktör şüphesiz o yörede en çok yetişen ürün hangisiyse o üründür. Birgi'de yöresel yemeklerin temelinde patates var. Yöreye özgü "kabak köftesi" ve "patates köftesi" çok meşhur. Birgi'ye geldiğinizde yiyebileceğiniz en güzel ve en lezzetli yemekler; kulak çorbası, kestirme çorbası, sini pidesi, tonbaç kebabı ve yörük katmeri.

Birgi gezisinde İmam-ı Birgivi Hazretlerini ziyaret etmeden, Çakırağa Konağı'nı ve Birgi Ulu Cami'yi görmeden dönmeyin.

 


SORU CEVAPLARLA "BİRGİ"

Birgi Nerede?
Ege bölgesinde yer alan Birgi, İzmir'in Ödemiş ilçesine bağlı bir belde.

Birgi'ye Nasıl Gidilir?
İzmir'den iki farklı güzergahı kullanarak Birgi'ye gidebilirsiniz. Birincisi; Gaziemir, Torbalı, Ödemiş üzerinden, diğeri ise Turgutlu, Salihli, Allahdiyen köyü, Bozdağ üzerinden gitmek. Özel aracım yok, yine de Birgiye nasıl gidilir diyorsanız otogardan 20 dakikada bir kalkan İzmir - Ödemiş arası otobüsleri kullanabilirsiniz. Ödemiş'e geldiğinizde ise yarım saatte bir hareket eden minibüsler sizi Birgi'ye götürür. Farklı bir yolcululuk isteyenler, günde dört kez karşılıklı sefer yapan İzmir - Ödemiş arası trenleri tercih edebilir.  

Birgi'de Nerede Kalınır?
Çok ziyaretçisi olmasına rağmen Birgi konaklama turizminde 2000'li yıllardan sonra boy göstermeye başladı. Birgi pansiyonları çok şirin ve doğallar. Huzur bulabileceğiniz bir ortamda mükemmel bir misafirperverlikle ağırlanarak, tadına doyulmaz lezzetlerle evinizdeki rahatlığı hissedersiniz Birgi pansiyonlarında. Şahsen yaşadım ve gördüm.

Birgi'de Ne Yenir?
Patates köftesi, töngül pidesi, kestirme çorbası, güveçte kuru fasülye, kulak çorbası, kestirme çorbası, sini pidesi, tonbaç kebabı ve yörük katmeri.

Birgi'de Ne Alınır?
İncir, kestane, patates, el işi tekstil ürünleri

Birgi'ye Yakın Yerler Nereleri?
Gölcük, Bozdağ, Ödemiş, Tire ve Aydın. Birgi Gölcük arası 12 km, Birgi Ödemiş arası 9 km, Birgi Bozdağ arası 21 km.

 

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?