Abant Gezilecek Yerler

Yazar: Admin Yorum Sayısı: 0 Görüntülenme: 811
03.04.2017 0 Beğeni

ABANT GEZİLECEK YERLER

DÖRT MEVSİM ABANT

Abant, şüphesiz ki Batı Karadeniz'de gezilecek yerlerin en başında yer alıyor. Benim de çocukluğumdan beri görmeyi çok arzuladığım bir yer oldu. Ve gün geldi çattı, hayalimi süsleyen güzel diyar ile buluşmak için düştüm Batı Karadeniz yollarına..

Abant'a yaklaşınca göl alanına giriş yapmadan önce kesinlikle durmak zorunda kalacağınız bir nokta var. Yolun sağında Abant Gölü'nün muhteşem manzarası sizi cezbedecek. Abant hatıra fotoğrafı için haydi inin sizde. Devamında göl alanına giriş yapılıyor. İkiye ayrılan yolun sağ tarafındaki yöne girin. Öncelikle tavsiyem kesinlikle şu olur, göl çevresini aracınızla bir defa turlayın ve sonrasında ne yapacağınıza karar verin. İşte Abant Gölü gözlemlerim...

Şehrin stres ve gürültüsünden uzakta tertemiz bir doğaya adım attığınız an inanın en az 6 ay daha gençleşiyor insan. Abant bu tarz yerlerden. Denizden 1328 metre yükseklikte, çevresi çam ormanlarıyla kaplı. Bol oksijenli bir hava, doğal güzellik ve eşsiz bir manzara ile cennetten bir köşe gibi. Abant denilince haberlerde kar, kış, kapalı yollar gelse de Abant dört mevsim farklı güzellikler sunuyor. Abant'ın doğası beyaz örtüyle kaplanmadan önce sararan yaprakların gölgesinde bambaşka bir sonbahar var. Tam bu sezonda doğa tutkunları Abant müdavimi olur. Ardından dağ, taş beyaza bürünür. Kartopu savaşları yapılmaya başlanmış ve kardan adamlar çoktan sahne almıştır. Unutmadan, doğasıyla bir cazibe merkezi olan Abant, bir zamanlar Yeşilçam'ın aşk sahnelerinin çekilmesine de katkıda bulunmuş.

Nilüfer çiçekleri ve sazlıklarla kaplı göl 7 km'lik bir parkura sahip. Abant'ta fayton turları da çok ilgi görüyor. Çam, köknar ve kayın ormanlarının ev sahipleri kuşların verdikleri koro eşliğinde göl etrafını faytonla dolaşmak oldukça keyif verici. Ayrıca at kiralayabiliyorsunuz. Abant, bir mesire yeri oluşundan ötürü günübirlik gelen ziyaretçiler çam ağaçlarının altındaki ahşap masalarda mangal keyfi yaşıyor. Yemeklerin ardından ise bol oksijenli doğada yürüyüş kaçınılmaz.

Abant'a özgü ne var ne yerim derseniz gölden tutulan alabalığın lezzeti tarif edilemez. Abant restoranları göl manzarası eşliğinde balık, ızgara türleri ve gözleme çeşitleri sunuyor. Gezi dönüşünüzde civar köylerden gelen köylülerin kurdukları tezgahlarda organik sebze, meyve ve ballardan satın alabilirsiniz.

Abant, şehirden kaçmak isteyenler için yakın ve iyi bir fırsat. Özellikle İstanbul ve Ankara gibi iki büyük metropolün tam ortasında yer alması çok sayıda ziyaretçi kazanmasını sağlıyor.

 


SORU CEVAPLARLA "ABANT GÖLÜ"

Abant Gölü Nerede?
Batı Karadeniz Bölgesi'nde yer alan Abant, Bolu iline bağlı olup Bolu'ya 34 km uzaklıktadır.

Abant'ta Nerede Kalınır?
Abant konaklama konusunda yılın her döneminde rağbet görüyor. Göl kıyısında Abant otelleri ve Abant köşkü var. Göle yakın çevrede ise çeşitli Abant otel ve Abant pansiyonları mevcut.

Abant Gölü'nde Ne Yerim?
Alabalık, ızgara türleri, gözleme

Abant Gölü'nde Hangi Aktiviteler Var?
Fayton turu, trekking, at binme

Abant Gölü'nde Ne Alırım?
Çevre köylerden gelen köylülerin getirdiği gıda ürünleri

Abant Gölü'ne Yakın Yerler Nereleri?
Mudurnu, Göynük, Bolu, Sünnet Gölü, Sülüklü Göl, Çubuk Gölü

 

 

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?