Viyana Gezilecek Yerler | Gezi Vizyonu Avrupa'nın sanat kokan şehri Viyana 27.04.2020 5/5 PUAN | Görüntülenme


Viyana Gezilecek Yerler

1. Schönbrunn Sarayı
Viyana gezinizde mutlaka görmeniz gereken bir yer. Halk arasında bilinen adıyla ''Sisi'nin Sarayı'' Viyana'daki saraylar içerisinde en güzeli. Saray turu için farklı paketler mevcut. İyi bir haber ise Türkçe anlatımlı dil seçeneği olması. Schönbrunn Sarayı'nı gezmek için en az yarım güne ihtiyacınız var. Hatta vaktiniz varsa tam bir günü burada rahatlıkla değerlendirebilirsiniz. Çünkü kraliyet sarayının sanatsal ve tarihi mimari dokusunun dışında görmeniz gereken mükemmel bir bahçesi var. 

Fotoğraf: talesofabackpacker


2. Belvedere Sarayı
Viyana'nın incilerinden biri olan saray 1668-1745 yıllarında Savoy Prensi Eugen tarafından mimar Johann Lucas von Hildebrandt'a yaptırılmış. Barok stilinde iki parçadan oluşan sarayın içerisinde tarihi önemi olan tablolar mevcut. Alt katı ve üst katı gezmek ayrı ücretlendiriliyor. Burayı önemli kılan bir özellik ise Avusturya'nın 2.Dünya Savaşı'ndan sonra özgürlüğüne kavuşması için imzaladığı anlaşma 1955 yılında bu sarayda imzalanmış.

Fotoğraf: annika_mu_


3. Mueums Quartier
Kraliyetin hüküm sürdüğü dönemde saray atlarının yetiştirilip bakıldığı bir yer olarak kullanılan bu tarihi yapının 1998 yılında restorasyonuna başlanarak bugünkü şekli kazandırılmış. Burası Viyana'da kültür sanat akımının en yoğun hissedildiği nokta. Komplex içerisinde doğa ve sanat tarihi, modern sanat ve Leopold Müzesi olmak üzere 4 büyük müze var. Tüm müzelerin giriş ücretleri aynı. Sanatın izini sürebileceğiniz herşey burada. Bahçesinde gezebilir ve kafelerde hoş vakit geçirebilirsiniz.

Fotoğraf: barbiwantstoseetheworld


4. Aziz Stefan Katedrali
Viyana'nın merkezinde yer alan ihtişamlı Orta Çağ yapısını görmemek mümkün değil. 1147 yılında yapımına başlanan katedrale 14. ve 15. yüzyıllarda farklı eklemeler yapılarak büyümesi sağlanmış. 2.Dünya Savaşı'nda ağır bir yıkıma uğradıktan sonra 1948-1962 yılları arasında yeniden inşa edilerek bugünkü görünümü kazandırılmış. 137 metre yüksekliğindeki kulesi ve kapıları orjinalliğini koruyor. Viyana'nın turistik Stephansplatz Meydanı'nda yer alan Aziz Stephan Katedrali kentin sembolü durumunda.  

Fotoğraf: shabnamrashvand


5. Karl Kilisesi
Barok tarzı mimariyle 1737 yılında inşa edilen kilise estetik bir görünüme sahip. Tavan süslemelerini yakından görebilmek için kubbesine kadar bir asansörle çıkılıyor. Buraya ulaşmak için Karlplatz metro istasyonunda inmeniz gerekiyor. 

Fotoğraf: redapple_2610


6. Hofburg İmparatorluk Sarayı
Kraliyetin kışlık saray olarak kullandığı tarihi saray 1654 yılında yapılmış. Sisi müzesi, Kraliyet odaları ve gümüş koleksiyonları olarak 3 bölümde gezilebilen sarayda 4.659.852 adet tarihi eser bulunuyor. Viyana merkezini gezen faytonların başlangıç noktası da bu sarayın önü. ''Ekmek yoksa pasta yesinler'' sözüyle tarihe geçen Fransız Kraliçe Marie Antoinette Hofburg İmparatorluk Sarayı'nda doğmuş. Ring Caddesi'ndeki saray haftanın her günü ziyarete açık. Viyana'da mutlaka gezilmesi gereken bir yer. 

Fotoğraf: ridingdinneraustria


7. İspanyol Binicilik Okulu
Günümüzde dünya üzerindeki tek kraliyet binicilik okulu ünvanına sahip. Kaynaklara göre 1572 yılında yapıldığında ahşap bir yapı olarak inşa edilmiş. VI.Karl zamanında 1729-1735 yılları arasındaki restorasyon ve ve yeniden inşasıyla bugünkü barok görünümünü kazanıyor. Yerel halkın ve turistlerin ilgisi oldukça fazla. Yıllık 250-300 bin civarında ziyaretçi ağırlayan binicilik okuluna Avusturyalılar çok önem veriyor.

Fotoğraf: katelieri


8. Avusturya Parlamento Binası
Yunan mimari yapısıyla 19.yüzyılın sonlarına doğru inşa edilen tarihi yapı şehrin tam ortasında yer alıyor. Önündeki heykeller ve havuz görsel olarak çok etkileyici. Parlamento binasından ziyade bir müzeyi andırmakta. Turistlerin en çok ziyaret ettiği ve fotoğrafladığı yerler arasında.

Fotoğraf: fjane6


9- Viyana Devlet Opera Salonu
Sanat şehri Viyana'da bir operaya mutlaka misafir olmak gerekir. Tarihi yapının sanat kokan atmosferini ruhunuza çekmek ve binayı farklı açılardan görmek için düzenlenen turlara katılabilirsiniz. 

Fotoğraf: krissilicious


10. St.Peter Kilisesi
Viyana'nın en eski kilisesi ünvanına sahip barok mimarili bu kilise bir Ortaçağ eseri. Kilisenin iç yapısı çok detaylı süslemelerle dizayn edilmiş. 

Fotoğraf: szuzko


11. Kunt Haus Wien Museum
Mimarisiyle görenleri kendine hayran bırakan bu yapı Viyana'daki sanatçı Friedensreich Hundertwasser tarafından tasarlanan bir müze. Viyana gezisine farklılık katmak isteyenlerin sıklıkla ziyaret ettiği müzede bir kafe yer alıyor.

Fotoğraf: t0mogram


12. Hundertwasser Evi
Rengarenk ve sıradışı mimarisiyle turistlerin ilgi odağı bir yer. Tasarımı Avusturyalı sanatçı Friedensreich Hundertwasser tarafından yapılmış. Evlerin teraslarında ağaçlandırmalar dikkat çekiyor.

Fotoğraf: riyo_mitarai


13. Albertina Müzesi
Viyana şehir merkezinde yer alan müzede Picasso,Monet ve Rafael gibi ünlü ressamların yanı sıra bir çok sanatçının benzersiz tablolarını heyecanla görebilirsiniz. 

Fotoğraf: suka.milica


14. Kohlmarkt Caddesi
Klasik bir alışveriş caddesinden öte Viyana'nın ruhunu yaşayabileceğiniz renkli bir cadde. Alışveriş yapmasanız bile gezerek ortamın keyfini sürün.

Fotoğraf: ridingdinneraustria


15. Kartner Caddesi
Viyana'nın en hareketli yerlerinden birisi de bu cadde. Çok çeşitli mağazaların yanı sıra restoran ve kafeler de mevcut. 

Fotoğraf: ichihiro.h
Hazırlayan
Onur Horzum

 

 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR