Tahran Gezilecek Yerler | Gezi Vizyonu Görkemleri sarayların izinde İran'ın kalbine yolculuk 27.04.2020 5/5 PUAN | Görüntülenme


Tahran Gezilecek Yerler
İran'ın başkenti Tahran, 15 milyonu aşan nüfusuyla dünyanın en kalabalık şehirleri arasında yer alır. 31 eyaletten oluşan İran'ın Tahran eyaletinin de merkezidir. Tarihi çok eskilere dayanan ülkede eski uygarlıklardan günümüze kadar geçen zaman diliminde Tahran'da önemli rol üstlenmiş. En gösterişli yılları Şahlık dönemi ile bilinen Muhammed Rıza Pehlevi ile başlayıp, 1979 yılında Humeyni'nin İran İslam Cumhuriyeti'ne dönüşmesiyle geçen süre olarak göze çarpıyor. 

Fotoğraf: instagram/alifallah.photography

Tahran'da gezilecek yerler listesi 2-3 günde bitecek gibi değil. Minimum 10 gün ayırmak gerekir. Şahlık döneminde yapılan ve ülkenin yönetildiği saraylar, müzeler, parklar, çarşılar ve şehir içerisinde yapacağınız gezintileri saydığımızda bu süreyi rahatlıkla dolduracaksınız. 


1. Sadabad Sarayı 
Günümüzde ''Millet Sarayı'' olarak bilinen bu yapının önceki ismi Beyaz Saray'mış. Sadabad Sarayı bulunduğu alanda tek değil. 3000 metrekarelik alana inşa edilen saray kompleksi içerisinde gezilecek 18 ayrı müze var. İranlılar bu komplekse ''Kralın Evi'' diyorlar. Tahran sırtlarına doğru yer alan saray kompleksinin 1800 metrekaresi ormanlık alandan oluşuyor. Dönemin İran Şahı Rıza Şah, burayı imparatorluk saraylarından birisi olarak yaptırmış fakat estetik güzelliğinden dolayı sadece kendi ailesi için özel ev olarak kullanmış. 

Fotoğraf: Onur Horzum


2. Gülistan Sarayı
Kaçar Hanedanlığı döneminde hükümdar 1.Tahmasp tarafından yaptırılan saray, Tahran'ın veaynı zamanda İran'ın en çok ziyaret edilen saraylarından birisi. Aynaların ihtişamı, çiniler ve mermer taht fazlasıyla ilginizi çekecektir. Pers sanatının en güzel örneklerinden birini yansıtan bu tarihi yapı mimarisiyle göz zevkine hitap ediyor. 

Fotoğraf: instagram/athirahaazhar


3. Niavaran Sarayı
Tahran'da görülmesi gereken üç önemli saraydan biri olup içlerindeki en modern saraydır. Sarayın bir bölümünde sergilenen klasik araba koleksiyonları hayranlık uyandırıyor. İran Şahı Rıza Pehlevi'nin ailesiyle birlikte yaşadığı bu sarayı gezerken br Avrupa esintisi hissedersiniz. Şah ve ailesine özgü kişisel eşyalar sergilenmekte olup içeride özel bir kütüphane de mevcut. 

Fotoğraf: Milica Grujic


4. Ulusal Mücevher Müzesi
Gerçek bir hazine görmek istiyorsanız yolunuzu bu müzeye düşürün. Şaşırtacak güzellikte ve zerafetteki bu mücevherler dünyanın en değerli koleksiyonu olarak biliniyor. 50 kilo altın ve 5000 parça elmastan oluşan taht, şahın tacı ve pembe renkli 182 karat ağırlığı ile dünyanın en büyük elması olan ''Derya-yı Nur'' elması sergilenen zengin koleksiyonlar arasında. Atatürk'ün İran şahına hediye olarak gönderdiği kılıç ve madalya da müzede yer alıyor. İran merkez bankasının alt katındaki hazine dairesinin bir bölümünde bulunan müze günün belirli saatlerinde açık. İçeriye girişte çanta, fotoğraf makinası, kamera kesinlikle yasak. Yoğun güvenlik önlemleri eşliğinde ve biraz hızlıca müze gezisi yaptırılmakta. 5. İran Arkeoloji Müzesi (İran Ulusal Müze)

Tarihe ilgi duyanların mutlaka gezmesi gereken bir müze. Pers İmparatorluğu'na ışık tutan eserler kronolojik olarak dizayn edilmiş. İslami eserler bölümü de oldukça değerli. Müze ziyaretçilerinin en çok ilgilendikleri iki eser var. Biri Hammurabi Kanunları'nı gösteren kil tablet, diğeri ise madende çalıştığı esnada ölen ve tuzlu ortamda kalması sebebiyle bozulmadan günümüze ulaşan ''Tuz Adam''. 

Fotoğraf: Fahimeh Khajehaminian


6. Halı Müzesi
İran halıları dünyaca ünlü. 16.yüzyıldan günümüze en nadide parçaların sergilendiği İran Halı Müzesi sizi şaşırtacak yerlerden birisi. 


7. Milad Kulesi
Tahran'ı kuşbakışı izleyebileceğiniz harika bir yer. 2000 yılında yapımına başlanmış ve 2008 yılında ziyarete açılmış. Çatıya kadar 315, en uç noktasına kadar ise 435 metre yüksekliğe sahip. Bu özelliğiyle 2020 yılı itibariyle dünyanın en yüksek 4.gökdeleni ünvanını elinde bulunduruyor. Gece manzarası daha etkileyici. Her bölümünü gezmek ayrı ücretlendiriliyor. Hızlı çalışan bir asansörle 1 dakikadan az bir sürede 300 metre yüksekliğe çıkılmakta. Seyir terasının yanı sıra üst katında Tahran'ı farklı açıdan izleyebilmek için 360 derece dönen bir restoran mevcut. 

Fotoğraf: iran.ghardiii


8. Azadi Kulesi
Tahran'ın en büyük meydanında yer alan bu görkemi yapıt Pers İmparatorluğu'nun 2500.kuruluş yılı anısına 1971 yılında inşa edilmiş. Tahran'ın simgesi durumunda. Şehirde veya ülke genelinde her türlü büyük tören, kutlama veya protestolar için toplanma yeri olarak da bilinir. Mimarisi oldukça ilginç olan kulenin en üst katında arkeolojik eserlerin sergilendiği bir müze var. 

Fotoğraf: Onur Horzum 


9. Tahran Kapalı Çarşı

Atmosferi çok hoş olan tarihi çarşı içerisinde baharatçılar, kuyumcular, tekstil ürünleri, bakırcılar başta olmak üzere çeşit çeşit dükkanlar var. Hem alışveriş yapabilir hem de gezerek ortamı tanımış olursunuz. 


10. Tabiat Köprüsü
Tahran'ın şehir yaşantısından uzaklaşarak biraz nefes almak isteyenlerin uğrak noktası olmuştur. Çevresi yeşil alan ve parklardan oluşuyor. Bir bölümünde yer alan kafe ve restoranlar İranlı halkın yoğun tercih ettiği yerler. Özellikle gece ışıklandırılmasıyla çok güzel ambians var. 

Fotoğraf: instagram/alifallah.photography


11. Tar Gölü
Tahran'ın doğal güzelliklerden olan Tar Gölü kente yaklaşık 2,5 saat uzaklıkta yer alıyor. Genellikle haftasonları yerel halkın tercih ettiği bir lokasyon. 

Fotoğraf: instagram/hamedm0hamadi


12. Derbend
Tahran'ın kuzey tarafında yer alan tepelere kurulmuş güzel bir mesire alanıdır. Vakti olanların mutlaka uğramasını tavsiye ederim. Buradaki restoranlarda yöresel İran yemeklerini tadarak suyun huzur veren sesiyle keyiflice dinlenebilirsiniz. 

Fotoğraf: instagram/drfirefeng


13.Tajrish Bazaar
Hem açık hem de kapalı pazar yeri mevcut. Sebze meyveden tekstil ürünlerine, elektronik eşyalardan baharatçılara kadar bir çok dükkan bulunuyor. Özellikle akşam saatlerinde açılan işporta tezgahlarıyla iğne atsan yere düşmez bir kalabalık oluyor. Pazarlık yaparak alışveriş yapabilirsiniz. Ceplerinize ve telefonlara dikkat :)

Fotoğraf: Sepide Ghasemi


14. İran Mall
2019 yılının sonlarına doğru açılan İran Mall, Ortadoğu ülkeleri içerisindeki en büyük alışveriş ve kültür merkezlerinden birisi. Tahran halkının kapalı alanda sosyalleştiği en yeni ve en kalabalık yer. Birkaç saatliğine gidip gezilebilir.   

Fotoğraf: Onur HorzumHazırlayan
Onur Horzum 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR