Cover Photo

Kanada'nın kültür merkezi Ottawa


Kanada'nın başkenti Ottawa'nın müzeleri, tarihi yapıları ve sanatsal galerileriyle şehir zengin bir koleksiyona bürünmüş.
Ottawa Gezilecek Yerler | Gezi Vizyonu Kanada'nın kültür merkezi Ottawa 27.04.2020 5/5 PUAN | Görüntülenme

 

Ottawa Gezilecek Yerler
Kanada'nın dördüncü büyük şehri ve başkenti olan Ottawa, içerisinde barındırdığı çok sayıdaki müzeler, tarihi yapılar, üniversiteler, sanat galerileri, dizaynıyla beğenilen parkları ile Kanada'da en çok ziyaret edilen şehirlerin başında gelir. Kent, Ottawa Vadisi'ne kurulmuştur. 
Konum olarak Quebec eyaleti ile sınır komşusu olup, Montreal'in 250 km batısında, Toronto'nun 400 km doğusunda, Ottawa Nehri'nin kıyısında yer alır. 


Fotoğraf: Sadık Elgallal

Ottawa'yı farklı ve önemli kılan iki özellik var. Bunlardan biri ülke içerisinde İngilizce ve Fransızca olarak iki resmi dile sahip olan tek kent olmasıdır. Diğeri ise Kanada'nın federal bir başkent bölgesi olmayıp bir belediye şehri ünvanıyla başkentlik yapmasıdır. 


Ottawa, dünyanın en yaşanılabilir şehirleri arasında gösteriliyor. 

1. Parlamento Tepesi
Ottawa'da kuşkusuz ilk görülmesi gereken yerdir. Kanada'nın ulusal sembolü niteliğini taşıyan meclis binası 1859 yılında gotik mimari tarzda inşa edilmeye başlanmış. Ottawa Nehri'nin kıyısında yer alan bu tarihi kompleksi halk tepe olarak adlandırmakta ve muhteşem bir Ottawa manzarası sunuyor.

Fotoğraf: travel_with_steve2. Rideau Kanalı
Şehir içerisinde geçtiği yerleri birbirine bağlayarak kente dinamizm katan kanal tam 202 metre uzunluğunda. Adeta bir mühendislik harikası olarak 1832 yılında yapımı tamamlanmış. Kente gelen turistlerin mutlaka görmesi gereken önemli bir lokasyon olmakla birlikte Ottawa'lılara göre kışın doğal bir eğlenceli buz kayağı pistidir. Unesco tarafından 2007 yılında dünya kültür mirasları listesine girmeye hak kazandı. Yaz mevsiminde kayık ve sandallarla turistik gezinti yapılıyor.  

Fotoğraf: ryanstefanphoto


3. Kanada Evi (Rideau Binası)
Ottawa'nın tarihi değerlerinden biri olan yapı Kanada Evi olarak biliniyor. Vali tarafından kullanılmakta olan bina Ottawa Nehri kıyısında yer alıyor. 4. Kanada Ulusal Sanat Galerisi

Kanada'nın en önemli ve en büyüğü olan bu sanat galerisinde yerel sanatçıların yanı sıra Amerika ve Avrupalı bir çok sanatçının resim, heykel ve fotoğraf gibi eserleri sergileniyor. İlk olarak 1880 yılında kurulan müze, bir kaç kez yer değişikliğinin ardından 1988 yılında Sussex Drive Caddesi üzerinde Kanada'nın en ünlü mimarlarından Moshe Safdie tarafından tasarımı yapılarak yeni binasında hizmet vermeye başladı. 

Fotoğraf: pat.tenger


5. Ottava Belediye Binası
Gotik mimari yapısıyla birbirine bağlı iki tarihi yapıdan oluşan kompleks çok beğeniliyor. Belediye başkanı ve görevlilerince kullanılmakta olan yapıyı Ottawa gezi listenize dahil edebilirsiniz. 

Fotoğraf: bkdzign


6. Tarım ve Gıda Müzesi
Alışılagelmiş bir müze ziyaretinden farklı olarak zevkle gezebileceğiniz bir müze. Adından da anlaşılacağı gibi bitkiler ve tarım üzerine farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. 

Fotoğraf: mme.mariah


7. Kanada Havacılık ve Savaş Müzesi
Kanada'nın havacılık tarihine ışık tutmakla birlikte askeri olaylara ilgi duyan kişilerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir müze. İngiliz ve Fransızlar ile yapılan savaşlara ait eserlerin sergilenmesiyle birlikte eski silahlar ve yeni savaş teknolojilerini de içeren 500 bin civarında büyüklü küçüklü eser mevcut. 

Fotoğraf: rryvillamil


8. Barış Kulesi
Zafer kulesi olarak da bilinen tarihi yapı 1922 yılında gotik mimari stiliyle inşa edilmş ve yapıldığı yıldan günümüze kadar ziyarete açık olmuştur. Tepesinde bir saat ve çan bulunan bu muhteşem tarihi yapı Ottawa'nın önemli simgeleri arasında gösteriliyor. 

Fotoğraf: gregkolz


9. Major Hill Park
Muhteşem peyzaj düzenlemeleriyle Ottawa'nın bir nevi cennet bahçesi görünümünü sunan park yerel halkın çok sevdiği yerlerden olmakla birlikte turistlerin de gözdesi.  

Fotoğraf: franfreduch


 

Hazırlayan
Onur Horzum

 

 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR