Cover Photo

Kaşifler ve denizciler şehri Lizbon


Ortaçağ görünümlü mimarisi ve İstanbulumsu yapısıyla en güzel başkentlerden Lizbon'u keşfetmeye hazır mısınız?
Lizbon Gezilecek Yerler | Gezi Vizyonu Kaşifler ve denizciler şehri Lizbon 27.04.2020 5/5 PUAN | Görüntülenme


Lizbon Gezilecek Yerler

1. Belem Kulesi
Lizbon'da gezilecek yerlerin en başında Belem Kulesi gelir. Lizbon'un simgesi sayılabilecek estetik görünümlü bu tarihi yapı Portekizli ünlü kaşif Vasco de Gama anısına 16.yy başlarında yapılmış. 1983 yılı itibariyle Unesco Dünya Miras Listesi'nde yer alıyor.

Fotoğraf: peter.rajkai


2. Santa Justa Asansörü
Lizbon panoraması izlemek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken bir yer. 1900 yılında yapımına başlanan tarihi asansör 2 yılda tamamlanarak Baixa ve Bairro Alta mahallelerini birbirine bağlamış. Günümüzde nostaljik olarak hizmet vermekle birlikte kente gelen turistlerin Lizbon'u kuşbakışı seyrederek hatıra fotoğrafı çekildiği en çok ziyaret edilen yerlerden.

Fotoğraf: javiernapi


3. Ticaret Meydanı / Praça do Comercio
Tarihi meydanı görmeyen Lizbon'u gezdim dememeli. Tejo Nehri'nin kenarında yer alan Comercio Maydanı eskiden balıkçıların ürünlerini sattığı yer olduğu için bu isim verilmiş. 1755 yılında yaşanan büyük depremin ardından yıkılan saray alanına inşa edilen ve oldukça geniş bir alana yayılan bu meydan hem turistlerin hem de yerel halkın yoğun olarak uğradığı bir yer. Tramvay ve otobüsler buradan geçmekte. Lizbon'un bir çok sokağına ve özellikle en hareketlisi olan Augusto'ya bu meydandan giriliyor. Kısacası Lizbon'un kalbinin attığı yer burası. 

Fotoğraf: tomisweg


4. Jeronimos Manastırı
Dile kolay tam 100 yılda bitirilebilmiş bu yapı. Lizbon'da görülmesi gereken yerlerin ilk sıralarında bulunan Jeronimos Manastırı, 1983 yılında Unesco Dünya Mirası listesine dahil edilmiş. Bu ihtişamlı yapının kilise bölümünde Vasco da Gama'nın mezarı var. Sarı tramvaylar ile rahatlıkla ulaşabilen manastırın içerisinde ve çevresinde gezilecek çok yer olduğunu hatırlatalım.

Fotoğraf: byopaline


5. Kaşifler Anıtı
Lizbon'un Belem semtindeki anıt, Portekiz'in ünlü kaşiflerinin anısına yaptırılmış. 15.ve 16.yüzyıllarda yaptıkları keşiflerle Portekiz tarihine yön veren ünlü simaların ve Kral Henry'nin yer aldığı anıt topluluğu Tejo Nehri kıyısında yer alıyor.

Fotoğraf: kellysubira


6. Miradouro de Santa Luzia
Muhteşem bir manzara izlemek istiyorsanız yolunuzu Miradouro de Santa Luzia'ya düşürün. Sabah erken saatte giderseniz Tagus Nehri'nde yüzen gemilerin üzerinde gün doğumuna şahitlik eder, Alfama'nın renkli evleriyle mutluluk katsayınızı artırabilirsiniz. 

Fotoğraf: withyoonjy


7. Sanat, Mimari ve Teknoloji Müzesi (Museum Art, Architecture and Technology)

Tagus Nehri kıyısında inşa edilen bu harika müzeyi görmeniz sizde farklı bir iz bırakacaktır. Müzeler konusunda çok fazla bir yere gidemem sadece bir tane yeterli diyorsanız tercihinizi buradan yana kullanabilirsiniz. 

Fotoğraf: mrfilipeshots


8. Fronteira Sarayı
Tarihi sarayın içerisinde hala yaşayanlar var. Rehber eşliğinde gezilmesi gereken Fronteira Sarayı'nın odaları ve bahçeleri göz kamaştırıyor.

Fotoğraf: sandytravelphotography


9. Lizbon Katedrali
Barok mimari tarzında inşa edilen katedral ücretsiz gezilebiliyor. Tarihi yapının içerisindeki tablolara göz atabilirsiniz. 28 nolu tramvay Lizbon Katedrali'nin önünde duruyor.

Fotoğraf: caiogennari


10. Carmo Rahibe Manastırı
Lizbon'da gezilecek tarihi yapılardan birisi de burası. Ortaçağ döneminde yapılmış olan Carmo Rahibe Manastırı, 1755 yılındaki depremde büyük hasar görmesine rağmen hala ayakta. 

Fotoğraf: katharinabillek


11. Gulbenkian Müzesi
Lizbon'da görmeniz gereken güzel bir müze. Çoğunlukla modern sanat üzerine eserler sergileniyor. Bunların dışında sizi şaşırtabilecekler arasında İznik çinileri, Türk ve İran halıları görülebilecek koleksiyonlar. 

Fotoğraf: fcgulbenkian


12. Praça do Rossio
Lizbon'un en güzel meydanlarından biri. Çeşmeler, heykeller ve çevre hareketliliği ile romantik bir şehir gözlemi yapabilirsiniz. Üstelik turistik destinasyonlara yakınlığı ile kısa bir mola noktası olabilir. 

Fotoğraf: chloevandenhoudt


13. The Pink Street
Pembe renge boyanmış bir cadde ve içerisinde kafe barlar.. Özellikle geceleri oldukça hareketli. Popüler akım takipçilerinin tercih edebileceği yerler arasında. 

Fotoğraf: _curlsabroad


14. Bertrand Kitapçısı
Lizbon'da tarih ve gastronomiden farklı bir durak istiyorsanız Bertrand kitapçısı en iyi seçenek. Dünyanın en eski kitapçısı ünvanına sahip. Bu özelliği ile Guinness Rekorlar kitabında da yerini almış. Dile kolay 1732 yılında kurulmuş ve o günden günümüze kadar hala hizmet vermekte.

Fotoğraf: natvisualstories


15. Miradouro de Sao Pedro de Alcantara
Kelime anlamı ''seyir tepesi'' olarak adlandırabiliriz. Lizbon tıpkı İstanbul gibi tepeler üzerine kurulan bir şehir. Güzel bir Lizbon manzarası izlemek isteyenler mutlaka uğramalı. Özellikle gün batımında doyumsuz bir güzellik sunar. Merkezden yürüyerek gidebilebildiği gibi 28 nolu tramvay seçeneğiniz de mevcut. 

Fotoğraf: michela_gardiHazırlayan 
Onur Horzum 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR