Cover Photo

Kaz Dağları'nda bir güzel; Sütüven Şelalesi


Kaz Dağları Milli Parkı'nın sayısız doğal güzelliklerinden biri de Sütüven Şelalesi. Kuş sesleri eşliğinde, buz gibi sulara kendini bırakmak isteyen var mı?

Kaz Dağları'nda bir güzel; Sütüven Şelalesi

Yazar: Admin Kategori: Doğa Yorum Sayısı: 0
01.05.2020 Görüntüleme

Doğanın en güzel harikalarından biri; Sütüven Şelalesi
                        
Balıkesir ile Çanakkale sınırları içerisinde yer alan Kazdağları Mili Parkı'nı görmeyen vardır elbet ama duymayan kalmamıştır. Tam bir oksijen deposu olan bölgede her yıl doğa severler, gezginler, trekking yapanlar bu büyüleyici doğada keyifli zaman geçirmek için buluşurlar. Assos ve Edremit gibi ünlü tatil beldelerine yakın olmasından dolayı tatilcilerin buraya ilgisi bir hayli fazla oluyor. Bizim gibi sakinlik ve sadece doğa ile başbaşa kalmaktan hoşlananlardansanız ilkbahar ayları oldukça uygun bir dönem. Enfes bir görüntüye sahip olan Sütüven Şelalesi Kazdağı Milli Parkının adeta bir gözbebeği.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ


Kızılkeçili Çayı üzerinde bulunan Sütüven Şelalesi gürül gürül bir sesle 17 metre yükseklikten akarak sularını Edremit Körfezi'ne bırakıyor. Cavcav sıcakları tabirini kullandığımız yaz aylarında kendilerini suya atmak isteyenler aman dikkat!! Su oldukça soğuk ve şok etkisi yaratır cinsten :) Niyetinizde suya girmek varsa yanınızda kesinlikle mayo, lastik deniz ayakkabısı ve havlunuzu bulundurmalısınız.

Sütüven Şelalesi'nde nerede yemek yerim?
Şelale etrafında yemek yiyebileceğiniz restoran ve kafe hizmeti veren bir işletme mevcut. Ayrıca milli parklar müdürlüğünün ve belediyenin belirlediği alanlara masalar yerleştirilmiş. Piknik yapmak isteyenler bu belirlenen alan içerisinde güvenli bir şekilde mangal yakabilirler. Doğada mangal yakmayanlardansanız, sadece yiyecek ve içeceklerinizle kendi ziyafet sofranızı kurabilirsiniz. Ortaya çıkan çöpleri, çöp kutularına atılması gerektiği ise kesinlikle unutulmamalı..

Zamanı nasıl değerlendirebilirim?
Sütüven Şelalesinin etrafını keşfetmek adına yemyeşil doğasında yürüyüş yapabilir, şelalenin görsel bir şölen edasında akışını fotoğraf ve videolarınız ile ölümsüzleştirebilirsiniz. Biraz ilerisinde başka bir doğal güzellik Hasan Boğuldu Göleti var. Ziyaretçi akınının fazla olduğu bu ve buna benzer yerlerde civar köylülerin yöresel ürünlerini sergilediği pazar alanlarıyla karşılaşmanız kaçınılmaz bir durum. İhtiyacınız her ne var ise en doğalını, en organiğini, en tazesini buradan temin edebilirsiniz. Yerli üretime ve köylülere katkınız olsun.. Sütüven Şelalesi'ne Nasıl Gidilir

Balıkesir'in Edremit ilçesi sınırlarında yer alan Sütüven Şelalesi, Kaz Dağları'nın en güzel rotaları arasında yer alıyor. Edremit Akçay karayolu üzerinde ilerlerken Zeytinli tabelasından saparak 2 km sonra Zeytinli'ye ardından 4 km daha devam ederek Sütüven Şelalesi'ne ulaşabilirsiniz. Yol üzerinde bir çok tabela mevcut. Takip etmeniz yeterli olacaktır.

Eğer ki siz hala bu doğa harikası yeri görmeyenlerdenseniz ilkbahar ve yaz dönemi için kendinize söz vererek bir gezi planı oluşturmaya başlamak mükemmel olur bizden söylemesi. Yazı - Fotoğraf - Video
Gezi Vizyonu


 

           

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN