Kayseri'de renk cümbüşü

Yazar: Admin Kategori: Sanat Yorum Sayısı: 0
05.10.2018 635 Görüntüleme

Kayseri'de Renk Cümbüşü

Kayseri'nin merkezdeki gezilecek yerlerini dolaşırken mimari dokusuyla dikkat çeken bir yapıya girdim. Hunat Hatun Medresesi olduğunu öğrendiğim bu bina 1237-1238 yıllarında inşa edilmiş. Gördüğü restorasyonla güzel bir kimliğe bürünen medrese, içerisinde kafetaryanın da olduğu bir kültür merkezi görevini üstleniyor. Ufak ufak odaları olan medresenin her köşesinde bir uğraş hakim. Burada ebru sanatı ile ilgilenen değerli bir hocamızı ziyaret ettim. Hüseyin Garan, 1975 doğumlu. Hunat Hatun Medresesi'nde ebru sanatı ile çalışmalar yaparak bu sanatın tanıtımına katkıda bulunuyor.

Sayın Hüseyin Garan ile yaptığım söyleşi..

"Ben Mahmut Peşteli'nin talebesiyim. İstanbul'da kendisi. 2007'den beri hocam o, onunla çalışıyorum. Kayseri'de Hunat Hatun medresesindeyim. Burada Ebru sanatını tanıtıyorum, öğrenmek isteyenlere dersler veriyorum. Kültürel varlıkları koruma kapsamında Kültür Bakanlığı'na müracat ettim ve mülakata çağırdılar. Sanatçı kimliğime kavuştum. Şu anda Kültür Bakanlığı'na kayıtlı Ebru Sanatçısıyım. Aynı zamanda MEB'e bağlı edebiyat öğretmeniyim. 2008 yılından itibaren sergiler açıyorum. İlk sergimi, Mustafa Düzgünman anısına turizm haftası etkinlikleri kapsamında Kültür Müdürlüğü'nde açtık.

Ben, Ebrularıma "Hiç" diye imzamı atıyorum. "Hiç" mahlasını kullanıyorum.

- Ebru nedir?
"Kıvamı arttırılmış bir suyun üzerinde önceden hazırladığımız toprak, oksit ve pigment boyaların su ve ötle karıştırılmasıyla ve at kılı fırçalarla suya serpiştirilmesiyle oluşturulan bir bezeme sanatıdır. Yani; yoğun arıtılmış bir suyun üzerinde su ve öt karıştırıkmış toprak, pigment, oksit boyaların at kılı fırçalarla suyun üzerine serpilmesiyle elde edilen desenlerle oluşturuluyor."

- Ebru sanatını öğrenmek isteyen bir öğrenci hangi aşamalardan geçiyor?
"İşin temeli olan Battal Ebru ile başlanır. Sonra malzemelerin nasıl hazırlanacağı, kitrenin ve boyaların nasıl hazırlanacağı, fırça nasıl sarılacağı aşamalarını tek tek gösterip öğretiyoruz. Geleneksel ebru desenlerinin nasıl oluşturulacağını burada sırasıyla öğretiyoruz. Tabi bu süreç, öğrencinin ilgi ve çalışmasınada bağlı. Hızlı ve iyi şekilde çalışırsa bu süreç kısalıyor."


Hüseyin Garan Sergileri

2008  - Renklerin Düğünü; Kayseri İl Kültür Turizm Müdürlüğü Sergi Salonu

2009  - Lösemili Çocuklar yararına Kayseri Park Avm

2010  - Karma Sergi; İstanbul Klasik Türk Sanatları Vakfı

2011  - Mehmet Akif Ersoy Projesi; TBMM

2012  - Mevsimsiz Çiçekler; Kayseri İl Kültür Turizm Müdürlüğü Sergi Salonu


Hunad Hatun Kimdir?
Hunad Hatun, diğer adıyla Mahperi Hatun I.Alaaddin Keykubad'ın eşi. Müslüman olduktan sonra Alaaddin Keykubad'la evlenmiş. 1237-1238 tarihlerinde kendi adını taşıyan cami, medrese, hamam ve türbeden oluşan Hunad Hatun Külliyesi'ni yaptıran Mahperi Hatun, Selçuklu Devleti'nin hem iç hem de dış mücadeleleri için büyük çaba göstermiş.

 


Röpörtaj ve Fotoğraflar
Onur Horzum


 

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

© Copyright 2016 Gezi Vizyonu | Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz İçerik Kullanılamaz...

Lorem ipsum