Kaybolan mesleklerin izinde; Semerci Kamil Usta

Yazar: Admin Kategori: Yaşam Yorum Sayısı: 0
06.10.2018 Görüntüleme

Kaybolan mesleklerin izinde; Semerci Kamil Usta

Uzun bir dönemin gözde meslekleriydi onlar. Her evin ve özellikle kırsal kesimde yaşayanların ihtiyaç duyduğu gereksinimdi. Siparişleri yetiştirmek için gece gündüz çalışırlardı. Hoş sohbetlere şahitlik etti o dükkanlar. Ve kaç nesile hizmet...  

İzmir'in tarihi ve doğası güzel ilçesi Tire'deydim. İlk gidişim değildi, evvelinde on küsur kez gitmek kısmet oldu. Kaybolan mesleklerde son durum nedir diye gözlemlemek için daldım tarihi sokaklara. Aydınoğulları Beyliği döneminde yapılan tarihi camilerin arasından geçerek yine tarihi olan bir sokağa geldim. Yan yana 2-3 sokak şeklinde buram buram nostalji kokan küçük bir çarşı burası. Kapı önünde işlenen yaşlı bir semer ustasının dükkanına uğruyorum. 

Semerci Kamil Usta 85 yaşında. Burada doğmuş büyümüş. Semercilik baba mesleği. O da babasından öğrenmiş. 68 yıldır ara vermeden semer yapıyor. Şuan senden başka yapan var mı diye sorduğumda "1940'lı yıllarda Tire'de 12 semerci vardı. Herkesin de işleri oldukça yoğundu. Yetiştiremezdik. Şimdi 2 kişi kaldık. Diğer arkadaşım da yakın bir zaman da bırakacağını söylüyor" dedi.  Sohbet etmek hoşuna gidiyordu. Çay söylüyorum oğlum diyerek devam ettik. 
 

"Eskiden günde 1-2 tane yapabiliyordum. İhtiyaç vardı, bir de gençlik vardı evlat...
Belevi Gölü'nden gelirdi sazlıklar. Sazlık, semerin hammaddesidir, demirbaşıdır. Ne kadar kaliteli olursa o kadar sağlam olur semer. Sonraları Afyon Eber Gölü'nden getirdiler. Şimdilerde Denizli Çivril Gölü'nden geliyor. Talep azaldı tabi. Yine de çok şükür.. İzmir'den Aydın'dan Manisa'dan müşterilerimiz var. Elden ayaktan düştük kocadık. Bir semeri 1 haftada bitirebiliyorum. Ömrüm ve sağlığım olduğu sürece gelip açacağım bu dükkanı..." 

Bu fotoğrafta semerci Kamil amca, kendisine getirilen semeri tamir etmek için ürünü kontrol etmekte ve müşterisiyle pazarlık halinde.. Yıl olmuş 2018 memlekette ne merkep kaldı ne beygir... Neticesinde bu hayvanlarda kullanılması gereken semerede malesef ihtiyaç kalmadı. Semercilik mesleği kaybolmaya yüz tutarken, son ustası, son nefesine kadar 68 yıllık alışkanlığından kopmak istemiyor. Nostaljik de olsa bu el sanatlarının devamı için bir çözüm bulunması dileğiyle... 


Haber - Yazı - Fotoğraflar 
Onur Horzum

 

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

© Copyright 2016 Gezi Vizyonu | Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz İçerik Kullanılamaz...

Lorem ipsum