Bu renkli kentin her sokağı denize açılıyor gördünüz mü?

Yazar: Admin Kategori: Geziler Yorum Sayısı: 0
21.09.2019 766 Görüntüleme

İzmir'in Gözbebeği; Karşıyaka

İzmir'in incisi Karşıyaka sokaklarında deniz kokulu bir geziye kim hayır diyebilir.. Karşıyaka, nüfus yoğunluğunun çok olduğu ve aynı zamanda sosyal yaşamın en hareketli olduğu bir yer. Her ne kadar günümüze tarihi miras olarak çok az yapı ulaşmış ise de Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın ömrünün son yıllarını geçirdiği Latife Hanım Köşkü ve ve Zübeyde Hanım'ın kabrinin bu ilçede olmasıyla farklı bir öneme sahip. Karşıyaka'da gezilecek yerler listesine Karşıyaka çarşısıyla giriş yapmak hoş olur.


Karşıyaka'nın kalbi burada atıyor; Karşıyaka Çarşısı
Çarşı, Karşıyaka vapur iskelesinin tam karşısından başlıyor. Yaklaşık 1 km uzunluğundaki çarşı içerisinde giyim mağazaları, hediyelik eşya dükkanları, kafeler, restoranlar ve bankalar var. Çarşı bitiminde sizi metro istasyonu karşılar. Buraya çok yakın bir noktada Latife Hanım Köşkü var.

   


Karşıyaka ve İzmir'in manevi değeri; Latife Hanım Köşkü
Halkın ziyaretine açık olan köşk, Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın ömrünün son yıllarını geçirdiği ve burada vefat etmiş olması sebebiyle önemli bir yere sahiptir. Köşkte, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yılmaz Büyükerşen tarafından yapılan Atatürk'ün, Zübeyde Hanım'ın ve Latife Hanım'ın balmumu heykelleri ile o döneme ait eşyalar sergileniyor. Tarihi yapının güzel bahçesinde bir kafe mevcut. Zübeyde Hanım'ın kabri ise buraya 10 dakikalık yürüyüş mesafesindeki Zübeyde Hanım parkı içerisinde yer alıyor.
Bilgi almak için (0232) 381 4311

 


 


 


 

 


 

 Lozan Anıtı
Karşıyaka vapur iskelesine iki dakikalık yürüyüş mesafesinde bulunan Lozan Anıtı, Karşıyaka'nın simgesi durumunda.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Karşıyaka Sahil
Hem yürüyüş yapmak için hem de çimlere oturup denizi ve karşı tarafı izlemek için iyi vakit geçirilebilirsiniz burada. Alın elinize gevreği (İzmirliler simite gevrek der) çıkın sahile. Bir kendiniz ısırın bir martılara atın. Hooop bir baktınız Bostanlı'dasınız.

 


 

 

 

 

 

 

 

 Bostanlı ve meşhur sosyete pazarı
Yaz kış hep canlıdır Bostanlı. Genç yaşlı herkesle dolar cafe, bar ve restoranlar. Karşıyaka'dan 20 dk'lık yürüyüşle veya tramvayla 5 dk'da ulaşabilirsiniz. Çarşamba günleri kurulan pazarının ünü ilçe sınırlarını aşmıştır. 


 


 


 

  

 

 

Bostanlı Balıkçı Barınağı
Günün her saati kafa dinlemek veya huzur içinde birşeyler atıştırmak için ideal bir yer. Deniz esintisini içinize çekip bir yandan da günü deviren yorgun balıkçıların motorlarla barınaklarına dönüşünü izlemek zevkli oluyor.
 

 

 

 

 

 

 

 


  


Hamza Rüstem Fotoğraf Evi
İzmir'in en eski fotoğraf stüdyolarından biri olan Hamza Rüstem Fotoğrafhanesi'nin İzmir'e ait 100 yıllık görsel arşivini bir solukta beğenerek izleyebileceğiniz güzel bir müze. Mavişehir semtinde bulunan müzeye tramvayla rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 
 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Yazı ve Fotoğraflar
Onur Horzum


 

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN