Cover Photo

Kapadokya'da sema törenleri büyük ilgi görüyor


Kapadokya'da tarihi ve turistik gezilerin dışında farklı bir etkinlik arayanlar Türk-İslam kültürünü daha iyi tanıtmak amacıyla düzenlenen sema törenlerine mutlaka katılmalılar.

Kapadokya'da sema törenleri büyük ilgi görüyor

Yazar: Admin Kategori: Festival Yorum Sayısı: 0
14.02.2018 670 Görüntüleme

Kapadokya'da Sema Törenleri Büyük İlgi Görüyor

Kapadokya olarak bilinen bölge, Nevşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri illerini kapsayan geniş bir alandan oluşuyor. Peri bacaları ve gizemli yeraltı şehirleri en çok ziyaret edilen yerler. Bölgeyi farklı açıdan görmek isteyenler, balon turlarıyla keyifli ve adrenalin dolu dakikalarla başbaşa kalıyor.

Kapadokya'da tarihi ve turistik gezilerin dışında farklı bir etkinlik arayanlar Türk-İslam kültürünü daha iyi tanıtmak amacıyla düzenlenen sema törenlerine mutlaka katılmalılar. Özellikle yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği sema törenlerinden biri Ortahisar'da 2006 yılından beri hizmet veren Derviş Evi'nde düzenleniyor. Aynı anda 250 kişiyi ağırlayabilme kapasitesine sahip Derviş Evi'nde sema törenleri yaklaşık 50 dakika sürüyor. Sema töreni ekibi 1 semazen başı, 5 semaya katılan semazen ve 4 sema müziklerini yapan semazen olmak üzere toplam 10 semazenden oluşuyor. Tören sonrasında misafirlere tarçın, karanfil, limon tuzu, toz şeker ve sudan yapılan ılık, ferahlatıcı şerbet ikram ediliyor. Yerli yabancı tüm turistlerin davetli olduğu sema törenlerini izleyebilmek için önceden rezervasyon yaptırılması gerekli.Haber - Yazı
Onur Horzum


 

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN