Hititlerden süregelen meslek

Yazar: Admin Kategori: Geziler Yorum Sayısı: 0
01.01.2018 554 Görüntüleme

ÇAMUR ve SUYUN BİRLİKTELİĞİ GÖNÜLLERİ SÜSLÜYOR

Kapadokya denilince ilk akla gelenlerden biri çömlekçilik. Hititler döneminden beri aralıksız sürdürülen çömlek yapımıyla tatil dönüşü bölgeden yanınızda götürebileceğiniz güzel bir hediye seçimi yapabilirsiniz.

Uçhisar'da faaliyet gösteren bir çömlek atölyesinde, çömlek yapımı konusunda uzmanlaşmış Cihan bey, babadan oğula geçen bu mesleğe gönül vererek 1995 yılından itibaren çömlekçilik yapıyor.

Çömleğin yapımında kullanılan ana maddeler toprak ve su. Toprak, yolu Avanos'tan geçen Kızılırmak çayının eteklerinden toplanmakta. Dolayısıyla rengi kızıl ve çömleğin bu rengi almasında başrol oynuyor. Birkaç adımdan oluşan çömlek yapımında, Hititlerden kalma tekmeli tezgahta çömleğe şekil verildikten sonra 45 dk ile 1 saat civarında güneşte kurutulmaya bırakılıyor. Havanın soğuk veya yağmurlu olması durumunda bu işlemin mutlaka özel mağaralarda yapılması gerekli. Kurutma işleminin ardından fırına sokulan çömlekler 900 - 1000 derecede 10 saat süreyle pişirildikten sonra boyama ve çizim aşamalarına geçilerek süsleme sanatı yapılıyor. Çömlek mağazalarında 1 TL'den 30 bin TL'ye kadar el emeği verilerek yapılan çömlekler bulacaksınız.


Haber - Yazı
Onur Horzum

 

 

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

© Copyright 2016 Gezi Vizyonu | Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz İçerik Kullanılamaz...

Lorem ipsum