Cover Photo

Bursa'nın Göbeğinde Tatlı Bir Huzur Limanı; Koza Han


Ulu Cami ile Orhan Cami arasındaki geniş bir alana yayılan Koza Han, günümüzde insanların dinlenebilecekleri kafe ve çay bahçesi ile alışveriş yapabilecekleri ipek dükkanları ile faaliyet gösteriyor.

Bursa'nın Göbeğinde Tatlı Bir Huzur Limanı; Koza Han

Yazar: Admin Kategori: Geziler Yorum Sayısı: 1
18.02.2019 Görüntüleme


Bursa'nın Göbeğinde Tatlı Bir Huzur Limanı; Koza Han  

Her şehrin illaki göz bebeği eserleri vardır. Bursa'da bu tabire uyanlardan bir tanesi de Tarihi Koza Han. 
Su sesi eşliğinde kafa dinlersiniz. Üst katlara çıkıp rengarenk şallar, eşarplar, çeşitli ipek ürünleri satın alabilirsiniz. 

Koza Han, 1490-91 yılında Sultan II.Beyazıd tarafından dönemin mimarlarından Abdül ula bin Pulat Şah'a İstanbul'daki 
cami ve medrese gibi eserlerine gelir sağlaması amacıyla vakıf olarak yaptırılmış. Geniş dikdörtgen bir avlunun çevresinde duvarları taş ve tuğla ile örülerek yapılan han Bursa'da ticaretin önemli bir merkeziydi. İpek böceği kozaları satılırmış.
 
Orta Asya'dan buralara ulaşan bir gelenek olan ipek böceği üreticiliği özellikle Manavlar olarak bilinen ve yüzyıllardır bu topraklarda yaşayan kuzey batı Anadolu Türkmenleri
tarafından yapılmaktadır. Koza ticareti için şehre gelen ipek tüccarları burada konaklarmış. Hanın üst kattaki odaları konaklamaları için, alt kattaki odaları ise ticaret mallarını 
emniyetli bir şekilde depolamaları için kendilerine verilirmiş. Koza Han, üstlendiği bu önemli ticaret merkezi göreviyle ipek böceği kozalarından elde edilen ipek kumaşlarla 
Bursa'nın tekstilde lider ve ün yapmasına katkı sağlamış. 

İki katlı olan hanın üst katında 50, alt katında 45 odası mevcut. Hanın tam ortasında ise küçük ama muhteşem duruşu ile görenlerin oldukça ilgisini çeken bir mescid ve mescidin altında şadırvan var. 

Çınar ağaçlarının serinliğinde, ıhlamur ağaçlarının kokusunda ferah ferah oturup çayınızı kahvenizi yudumlayın. Çay sevmeyenleri bile tiryaki yapabilecek güzel avluya sahip.
Buram buram tarih kokması mı desem, kuşlarının sesi mi desem bilemiyorum fakat buranın atmosferinde insanı huzura erdiren, o huzura aşık ettiren bir şey var.
Bursa'da gezilecek yerler listesinde kesinlikle yer almalı. 

Geçmişten günümüze gelinceye kadar Ceddid-i Evvel, Beylik Hanı, Beylik Kervansarayı, Şimşek Hanı, Cedid-i Amire ve Yeni Kervansaray gibi isimlerle anılmış.
Koza Han, kurulduğu tarihten bu zamana kadar çeşitli onarımlar görmüş. 1950'li yıllarda Kapalı Çarşı'da çıkan yangından biraz etkilenmiş ve gerekli restorasyon yapılmış.

Ulu Cami ile Orhan Cami arasındaki geniş bir alana yayılan Koza Han, günümüzde insanların dinlenebilecekleri kafe ve çay bahçesi ile
alışveriş yapabilecekleri ipek dükkanları ile faaliyet gösteriyor. Tatil dönüşü kendinize veya sevdiklerinize bir Bursa ipeği hediyesi iyi gider.  


Koza Han'a Nasıl Gidilir?
Burayı bulmak çok kolay. Bursa Ulu Cami'ye gelmeniz yeterli. Ulu Cami'den 2-3 dakikalık bir yürüyüşle Koza Han'a ulaşabilirsiniz. Aracınız yoksa Bursa otobüs terminalinden 15 dakikada bir kalkan "Heykel-Atatürk Caddesi" şehir içi otobüslerini de kullanabilirsiniz.


Koza Han Ziyaret Saatleri
Hafta içi 08:00 - 19:30, Cumartesi 08:00 - 20:00, Pazar günleri 10:30 - 18:30 saatlerinde açık. 
Yazı ve Fotoğraflar
Onur Horzum 

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

Avatar 1
Gevher Esen 08.10.2018 19:05:22

Bursa,her yeri sindire sindire gezilip görülmesi gereken şehirlerden.Yıllar önce Koza Han ve çevresini görüp çok etkilenmiştim.O güzel yerleri hatırlamak beni duygulandırdı.Görülmesi gerekli yerlerden biri bence ve hazır gitmişken alışveriş de yapılmalı.

© Copyright 2016 Gezi Vizyonu | Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz İçerik Kullanılamaz...

Lorem ipsum