Cover Photo

Bursa Ulu Cami'deki Vav Harfinin Sırrı


Hayatım boyunca gezdiğim camiler arasında beni en çok etkileyen şaşırtan camidir. Bursa'ya gelen ziyaretçilerin de vazgeçilmez durağıdır.

Bursa Ulu Cami'deki Vav Harfinin Sırrı

Yazar: Admin Kategori: Yaşam Yorum Sayısı: 0
26.04.2020 Görüntüleme


BURSA ULU CAMİ'DEKİ "VAV" HARFİNİN SIRRI

Bursa Ulu Cami, Osmanlı Devleti Padişahı Yıldırım Bayezid tarafından 1396-1399 yılları arasında yaptırılmıştır.  2215 metrekare alanı kaplayan Ulu Cami, her biri dörder kubbeli 5 bölümden oluşuyor.

Birbirlerine eşit ölçülerdeki 20 kubbenin ortasındaki bir kubbe açık olarak bırakılmış ve üzeri telle örtülmüş. Kubbeden giren yağmur damlalarının havuzda toplanması ve ışığın camiyi aydınlatması sağlanmış. Günümüzde ise kubbe camekanla kaplı olup sadece aydınlatma görevini sürdürüyor. 


Caminin inşaası bitip açılışı yapılacağı gün ilk hutbe okuma görevi padişah Yıldırım Bayezid'in damadı dönemin ünlü alimi Emir Sultan'a verilmiş. Emir Sultan ise orada bulunan halka seslenerek; aramızda Somuncu Baba gibi bir büyüğümüz varken bize düşmez diyerek hutbe okumasını Somuncu Baba'ya devretmiştir.

Ulu Cami’de 21 hattat tarafından yapılmış 45 levha, 87 duvar yazısı bulunuyor. Camiyi işini bilen bir tarihçi ile gezmek en az 2-3 saatinizi alabilir. Hayatım boyunca gezdiğim camiler arasında beni en çok etkileyen şaşırtan camidir. Bursa'ya gelen ziyaretçilerin de vazgeçilmez durağıdır. Ulu Cami’nin minberi tam anlamıyla bir şaheser. Sert ceviz ağacından hiç çivi kullanılmadan yapılmış ağaç işçiliği vardır. Günümüzde üzeri cam kaplamayla korunmakta. Devaklı Abdülaziz oğlu Mehmet tarafından yapılan taç kapısıyla minber, kainatı temsil ediyor. Üzerinde güneş sistemi kabartması var. Gezegenlerin, güneşe uzaklık ve büyüklük oranları doğru olarak yerleştirildiğini görüyoruz.  


 


VAV Harfinin Sırrı

Bursa Ulu Cami’nin duvarında hat sanatıyla yazılmış, tezhiple süslenmiş "vav" harfinin önünde Hızır Aleyhisselam’ın namaz kıldığı rivayeti, yoğun ilgi görüyor.


"Somuncu Baba caminin yapıldığı vakitlerde buraya gelerek çalışan işçilere hayrına somun (ekmek) dağıtırmış. 
Somuncu Baba bir gün yine orada ekmek dağıtırken (çok büyük zat) Hızır a.s'ın orada olduğunu fark etmiş ve kolundan tutup sen Hızır'sın anladım demiş. Buraya gelip her gün namaz kılacağına dair söz vermezsen buradaki herkese senin Hızır olduğunu söylerim demiş. Hızır a.s her gün geleceğine dair söz vermiş ama oda bir istekte bulunmuş. Hangi vakit geleceğim bana kalsın demiş. Bunun üzerine Hızır a.s Ulu Cami'deki Vav harfinin önünde her gün gelip hangi vakit olduğunu bilmiyoruz ama orda namaz kılıyormuş. Eğer bir gün Ulu Cami'ye giderek namaz kılacak olursanız mutlaka vav harfinin orda namaz kılın. Belki Hızır a.s'la birlikte namaz kılarsınız" derler... 


 

Yazı ve Fotoğraflar
Onur Horzum 

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN