Cover Photo

Uzun Boyunlu Kadınlar


Savaşçı ve özgür ruhlu olan Karen kaviminde bir gurur simgesi olan halkalar Karen kadınlarının hiç canını acıtmıyormuş gibi duruyor.

Uzun Boyunlu Kadınlar

Yazar: Hakan Sevgen Yazar Puanı: 10 Yorum Sayısı: 0 Görüntülenme:
01.01.2018 0 Beğeni

UZUN BOYUNLU KADINLAR

Myanmar'daki askeri rejimden kaçan Karen’ler kuzey Tayland’a sığınmışlar. Bu bölgede Myanmar kökenli pek çok kabile ve kavime rastlanıyor. Akha, Lahu, Lisu, Mien, Hmong ve Karen’ler en çok nüfusa sahip kavimlerden. Çok küçük yaşlarda boyunlarına, kol ve bacaklarına halkalar takan Karen kadınları, Tayland’ın kuzey coğrafyasında oldukça ilginç görüntüler sunuyor. Yıllar ilerledikçe takılan halkaların sayısı da artıyor. Ağırlıkları 7-8 kg’ı bulan halkalar yıllarca Karen kadınlarının bedenleriyle bir oluyor ve zamanla çıkarılması imkansız hale geliyor. Boyun, kol, bacak ve hatta kulak memelerinin içine de halka takan Karen kadınlarının boyunlarına halka takarak uzatma geleneği ataları kabul ettikleri dişi ejderhanın görünüşüne benzeme isteğidir.

Savaşçı ve özgür ruhlu olan Karen kaviminde bir gurur simgesi olan halkalar Karen kadınlarının hiç canını acıtmıyormuş gibi duruyor. Köyün orta yeri en kalabalık yeri. Yan yana sıralanan tezgahlar, turizmden geçimlerini sağlayan köylüler ve turistlerin buluşma yeri. Geleneksel motifler içeren kilim, eşarp ve örtülerin dokumacıları Karen kadınlarıdır. Kuzey Tayland izleri taşıyan hediyelik eşyalar da turistler ile buluşuyor. Tezgahlardaki uzun boyunlu kadınlar adeta podyumda mankenlik yapıyor fotoğraf düşkünlerine. Fotoğraflardan alınan bahşiş ise köyün en önemli gelir kaynağı.

NASIL GİDİLİR: Tayland’ın kuzeyinde yer alan Chiang Mai şehrinden günübirlik turlar ile Meo, Akha ve Karen Dağ köylerine düzenlenen turlar ile ulaşılabilir. Günlük turlar öğle yemeği dahil olmak üzere 20 – 30 $ arasındadır. Ben Patayadan taksi kiralayıp gittim yanlış hatırlamıyorsam Türk parası ile 100 tl ödedim. Yazı ve Fotoğraflar
Hakan Sevgen


 

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? Bu yazara puan Verin