Cover Photo

Taht Gölgesinde Pekin


Çin Seddi'ne hareketten önce heyecanla kahvaltı için restorana indiğimde bitkiler ve etten oluşan birçok çorba çeşidi ile karşılaştım.

Taht Gölgesinde Pekin

Yazar: Fatma Derin Yazar Puanı: 5 Yorum Sayısı: 0 Görüntülenme: 1227
01.01.2018 0 Beğeni

Taht Gölgesinde Pekin

Aralık 2014'de gri soğuk Pekin'e uçağımız gece yarısı indiğinde olimpiyatlara ev sahipliği yapmış modern ve ekonomisi güçlü bir ülkeye yakışan sanki tavanı yıldızlarla bezeli etkileyici havalimanıyla karşılaştım. Otelimize vardığımızda yine olimpiyata katılan ülke sporcularının kaldığını belirten oda girişinde ve odada çeşitli düzenlemeler göze çarpıyordu.

Sabah en çok görmek istediğim Çin Seddi'ne hareketten önce heyecanla kahvaltı için restorana indiğimde bitkiler ve etten oluşan birçok çorba çeşidi ile karşılaştım. Çin Seddi merkeze yaklaşık 80 km uzaktaydı ve kiralanan minibüsle vardığımızda rakım yüksekliği nedeni ile keskin bir soğukla karşılaştık. Hemen lokal satıcılardan şapkalar alarak teleferikle seddin onarılmış ve gezintiye uygun hale getirilmiş kısmına vardık. Sed 6 km uzunluğunda ülkenin farklı kısımlarına uzanmış ancak birçok kısmı yıkıldığından sadece onarılan kısımların gezilmesine izin veriliyor. Seddin uzantılarında askerler için yapılmış 500 mt veya 1 km aralıklarla surla çevrilmiş gözetleme hisarları yapılmış. Çin'in her yanından gelen ziyaretçilerle biz de yüzlerce merdivenlerin bulunduğu seddi gezdik ve maalesef kalabalık olması, zaman darlığı, sisli ve güneşsiz ortamda istediğim fotoğrafları çekemedim.

İkinci gün ise yine keskin bir ayazda Tiananmen Meydanı'na vardığımızda farklı alt geçitlerden üzerlerimiz polisçe aranarak ve turnikeden geçerek meydana girdik. Asker anıtı ve meydandan geçerek Yasak şehre kale kapısına benzer bir kapıdan girdik ancak iç içe oluşan kale kapılarından geçerek içlerinde tarihi binaların bulunduğu alanlardan Çin İmparatorunun sarayına ulaştık.

Sarayın kapısı açık olmayıp açık bir pencereden kalabalıktan sıyrılarak İmparatorun oturduğu tahtın bulunduğu yeri görebildik. Akşam üzeri ise fakir insanların yaşadığı eski Pekin evlerinin yer aldığı Hutong sokaklarında bisikletlerin çektiği faytonlar ile kısa bir tur attıktan sonra ısınmak amacıyla göl kenarında yer alan Pekin'li gençlerin eğlence mekanlarından birine girerek kahvelerle ısınmaya çalıştık. İki günde gördüğüm kadarıyla hem tarihi binaların hem de modern binaların yer aldığı Pekin; altyapısı güçlü, büyük ve modern bir şehir olarak hoşuma gitti. En önemlisi ise Çinli dostlarımızın misafirlerini mutlu etmek için gün boyu bizimle yakından ilgilenmeleri, güçlü dostlukların ilmeğini attı.

Üçüncü gün, görev için gittiğimiz Shenzhen şehri için Pekin havalanından ayrıldık.

 

Yazı
Fatma Derin

 

 

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? Bu yazara puan Verin