Cover Photo

Abu Dabi'de Louvre Müzesi kapılarını açtı


Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan Louvre Müzesi'nden sonra Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'de de Louvre Müzesi açıldı.
Abu Dabi'de Louvre Müzesi kapılarını açtı Abu Dabi'de Louvre Müzesi kapılarını açtı 13.11.2017 5/5 PUAN | 146 Görüntülenme

Abu Dabi'de Louvre Müzesi kapılarını açtı

Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan Louvre Müzesi'nden sonra Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'de de Louvre Müzesi açıldı. 600 sanat eserine ev sahipliği yapan ve eleştirmenlerden iyi not alan müzesnin açılışını Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron gerçekleştirdi...

2007 yılında anlaşmaya varılan fakat küresel kriz nedeniyle tamamlanamayan müzenin yapımına 1.3 milyar dolar harcandı. 
İki ülke arasındaki anlaşmaya göre Abu Dabi'deki müze "Louvre" ismini kullanabilmek için Paris Louvre Müzesi'ne 30 yıl boyunca 525 milyon dolar ödeyecek. Bunun yanı sıra Fransa'dan Abu Dabi'ye ödünçolarak gelecek olan eserlerin güvenliği için de ek olarak 750 milyon dolarlık bir ödeme yapılacak. 

Müze açılışında bir konuşma yapan Macron "Bizim için kültürü, eğitimi ve güzelliği desteklemekten daha acil bir şey yok." diye söyledi. Fransa Cumhurbaşkanı, konuşmasını dinleyen Arap liderlere destek mesajı vererek Abu Dabi'nin Avrupa'ya yönelen ve Afrika, Asya kıtalarına da hitap eden kesişme noktası olduğunu ifade etti.
 

 

FOTOĞRAF GALERİSİ

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

© Copyright 2016 Gezi Vizyonu | Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz İçerik Kullanılamaz...

Lorem ipsum