Cumalıkızık Gezilecek Yerler

Yazar: Admin Yorum Sayısı: 0 Görüntülenme: 131
04.04.2017 0 Beğeni

CUMALIKIZIK GEZİLECEK YERLER

TARİHİ FİLM PLATOSUNDA ZAMANA YOLCULUK

Dizilere yaptığı ev sahipliğiyle kendisinden ilk kez haberdar olduğum, sonraları ise ismini sıkça duyarak bende büyük bir merak uyandıran yerdi Cumalıkızık. Bursa'ya gelenlerin de mutlaka uğradıkları bir köy. Kahvaltısı meşhur. Geziye Cumalıkızık kahvaltısı ile başlamak şart oldu adeta...  

Cumalıkızık tarihi
Öncesinde tarihsel olarak çok kısa bir not düşmek istiyorum. Cumalıkızık Köyü'nün tarihi 1300'lere dayanıyor. Orhan Bey, 1326 yılında Bursa'yı, 1330 yılında İznik'i fethederek yörede Osmanlıların varlığını kesin olarak kabul ettirmiş ve böylece Osmanlı halkının bu topraklara yerleşerek yeni kentler ve köyler kurması sağlanmış. Uludağ eteklerine kurulu 5 kızık köyünden birisi de Cumalıkızık.

Cumalıkızık gezilecek yerler
700 yıllık bir vakıf köyü olduğu söylenen Cumalıkızık'ta tarihi doku çok iyi korunmuş. 100 yaşını aşmış konaklar günümüzde yeni kuşaklara ev sahipliği yapmakta. Sokaklardan kaynak suları akıyor. Evet yanlış duymadınız bildiğiniz kaynak su. Uludağ'dan gelen suya yeni yollar açılarak suyun tüm sokaklardan geçmesi sağlanmış. Su olunca temizlik de oluyor tabi, sokaklar ve evlerin önü tertemiz.

Köyün kendisi kadar eski bir tarihe sahip camisi var. İçerisi girip gezilebilir. Yanıbaşında ise köy kahvesi. Cumalıkızık'ta gezilecek yerler arasında köyün geçmişine ait eşyaların sergilendiği bir etnoğrafya müzesi mevcut. Duyunca çok şaşırmıştım. Köyde bir müze hayal gibi... 1992 yıında hizmete açılan müzeye eserleri halk bağışlamış. Müzede, Osmanlı Devleti'nin 2. padişahı Orhan Bey'in köye verdiği bir berat bulunuyor.

Cumalıkızık sokaklarında dolaşırken karşılaştığım yaşlı teyzelerin fotoğrafını çekmek istedim. Ama ne mümkün. Hemen el ile yüzler kapanıyor, sırt dönülüyor. Bazı teyzeler ise poz başına para talep ederek mankenlik yapabileceklerini söyledi. Çok güldüm, çok şirinler, Allah uzun ömür versin hepsine. Köyde her yıl Haziran ayında Ahududu Şenliği yapılırmış. Katılmak isterdim, bir dahaki sefere inşaallah.  

Cumalıkızık evleri
Dünya kültür mirası listesine girmeye aday olan Cumalıkızık evleri koruma altında. Köyde 270 ev mevcut ve bu evlerin 100'den fazlası restore edilerek kullanılmakta. Diğerleriyle birlikte geçmiş zamandaki şatafatlı günlerine kavuşmayı bekliyor adeta. İki ya da üç katlı olan evlerin yapımında kerpiç ve ahşap göze çarpıyor. Ahşap evler doğal rengini korurken, çamurla sıvanmış kerpiç evler mor, beyaz, sarı, mavi gibi renklerle köye görsel bir zenginlik katmış. Evlerle birlikte kapılar da bir ustalık eseri. Çift kanatlı kapılar avluların girişinde gelenleri selamlıyor. Kapı üzerinde dövme demirden yapılmış kapı tokmakları ve kulpları asırlar öncesinden başlayan görevini günlük yaşamda sürdürmekteler.

Lezzetin adresi; Cumalıkızık kahvaltısı
Nefis, doğal bir köy kahvaltısına kim hayır diyebilir ki? Ev yapımı reçeller, nar gibi kızarmış köy ekmeği, zeytin ve peynir çeşitleriyle Cumalıkızık kahvaltı konusunda misafirlerine lezzet coşkusu yaşatıyor. Bizzat tatmış biri olarak kahvaltı önce midenizi sonra gönlünüzü doyurur diyorum. Cumalıkızık kahvaltı yerleri köyün dört bir yanında, evlerin bahçelerinde hizmet veriyor. Cumalıkızık kahvaltı mekanlarına uğramadan dönmeyiniz. Tadın, bir hoş ayrılın köyden.

Dünyanın en dar sokağı; Cin Aralığı
Köy içerisinde gezinirken dikkatimi bir tabela çekti. Takip ettim ve daracık bir sokakla karşılaştım. Burası belki de dünyanın en dar sokağı. Öyle ki bırakın iki kişinin yan yana geçmesini, biraz kilolu bir insanın bile yan dönerek geçmesi gerekiyor. İki evin kiremitlerinin birbirini kucaklamasıyla güzel bir çatı oluşmuş. Cin aralığı demiş köylüler. Bir üst sokak ile bir alt sokak arasında kestirme bir yol olarak kullanılıyor.  

 


SORU CEVAPLARLA "CUMALIKIZIK"

Cumalıkızık Nerede?
Cumalıkızık, Bursa'ya 20 km  

Cumalıkızığa Nasıl Gidilir?
Bursa'nın tarihi eskilere dayanan şirin köyü Cumalıkızık, Bursa merkezine sadece 20 km uzaklıkta bulunuyor. Bursa-Ankara yolu üzerinden devam ederken sağ tarafta görülecek tabelayı takip etmeniz yeterli olacaktır. Bu yola saptıktan sonra artık önünüzde 3 km bir yol kalıyor. Köy içerisine araçla giriş kabul edilmiyor. Köy derneğinin belirlediği alana aracınızı park ettikten sonra köyü gezmeye başlayabilirsiniz. Aracı olmayanlar ise Bursa'dan kalkan 22 nolu belediye otobüsüyle Cumalıkızık'a ulaşabilirler.

Cumalıkızık'ta Nerede Kalınır?
Cumalıkızık köyü konaklama konusunda 2000'li yıllardan sonra faaliyet göstermeye başladı. Cumalıkızık pansiyonları konuklarına sessiz, huzurlu bir ortam sunuyor. Pansiyonlarda çok yüksek konfor arıyorsanız bu mümkün değil fakat temizlik konusunda çok iyiler.  

Cumalıkızık'ta Ne Yenir?
Gözleme, köy kahvaltısı

Cumalıkızık'ta Ne Alınır?
Köy halkının kendi yaptığı ürünler olan ev yapımı reçeller, tarhana çorbası, erişteler geliyor. Yine köy halkının kendi ördüğü tekstil giyim ürünlerinden de satın alabilirsiniz.   

Cumalıkızık'a Yakın Yerler Nereleri?
Bursa, Mudanya, Trilye, Uludağ

 


Yazı ve Fotoğraflar
Onur Horzum

 

 

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

© Copyright 2016 Gezi Vizyonu | Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz İçerik Kullanılamaz...

Lorem ipsum